Şanlıurfa ekolojik şartlarında bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties in Şanlıurfa ecological conditions
  1. Tez No: 673192
  2. Yazar: MEHMET CIZZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVHER İLHAN CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Harran ovası ekolojik şartlarında bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma Şanlıurfa ili Eyübbiye Kampüsü yerleşkesinde 2019 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekerrürlü, her parsel dört sıralı, 70 cm sıra arası ve 15cm sıra üzeri mesafe olarak 21 Mayıs 2019 tarihinde ekilmiştir. Denemede bitki materyali olarak bölgede yetiştiriciliği yapılan çeşitler ve yeni piyasaya girmiş çeşitler LİMA, CEYHAN, LODOS, SC 2009, SC 2079, SEZENER-76, ES-1, POYRAZ, KAİRA, BA 440, CANDİA, DP 332, EDESSA, FİONA ve ST 498 pamuk çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kütlü pamuk verimi 360.96 kg/da ile 609.26 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kütlü pamuk verimi CANDİA pamuk çeşidinde 609.26 kg/da, en yüksek bitki boyu SC 2009 pamuk çeşidinde 91.77 cm, en yüksek meyve dalı ST 498 pamuk çeşidinde 11.95 adet/bitki, en yüksek odun dalı sayısı ST 498 pamuk 1.6 adet/bitki, en yüksek koza sayısı ST 498 14.41 adet/bitki, en yüksek koza ağırlığı SEZENER 76 pamuk çeşidinde 6.55 g, en yüksek koza kütlü ağırlığı SEZENER 76 pamuk çeşidinde 5.21 g, en yüksek 100 tohum ağırlığı CANDİA pamuk çeşidinde 9.35 g, en yüksek çırçır randımanı KAİRA pamuk çeşidinde %44.68, en yüksek erkencilik oranı SC 2079 pamuk çeşidinde %64.57, en yüksek Lif Kopma Direnci LODOS 31.96 g/tex, en yüksek lif inceliği SC 2009 pamuk çeşidinde 5.39 micronaire, en yüksek lif indeksi ES 1 pamuk çeşidinde 12.69 g ve en uzun lif uzunluğu ise ES 1 pamuk çeşidinde 29.96 mm olarak bulunmuştur. Yapılan çalışma neticesinde Şanlıurfa ilinde kütlü pamuk verimi olarak CANDİA ve ST 498 pamuk çeşidi, çırçır randımanı olarak KAİRA pamuk çeşidi bölgemiz yetiştiricileri için ideal pamuk çeşitlerine uygulamalar neticesinde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the yield and yield components of some cotton (Gossypium hirsutum L.) Varieties in the ecological conditions of the Harran plain. The research was carried out in the Şanlıurfa Eyübbiye Campus campus during the 2019 growing season. Divided plots in trial coincidence blocks were planted on May 21, 2019 with three repetitions in the trial pattern, each parcel in four rows, 70 cm between rows and 15 cm above rows. In the experiment, the varieties grown in the region as plant material and the varieties that have recently entered the market are LİMA, CEYHAN, LODOS, SC 2009, SC 2079, SEZENER-76, ES-1, POYRAZ, KAİRA, BA 440, CANDIA, DP 332, EDESSA, FİONA and ST. 498 cotton varieties were used. As a result of the research; The seed cotton yield varied between 360.96 kg /da and 609.26 kg /da. The highest seed cotton yield is 609.26 kg / ha in CANDIA cotton variety, the highest plant height is 91.77 cm in SC 2009 cotton variety, the highest fruit branch is 11.95 pieces / plant in ST 498 cotton variety, the highest number of wood branches is ST 498 cotton 1.6 pieces / plant, highest number of boll ST 498 14.41 pcs / plant, highest boll weight SEZENER 6.55 g for 76 cotton varieties, highest boll weight SEZENER 5.21 g for 76 cotton varieties, highest 100 seed weight 9.35 g for CANDIA cotton variety The highest gin efficiency is 44.68% in KAIRA cotton variety, the highest earliness rate is 64.57% in SC 2079 cotton, the highest fiber rupture resistance is LODOS 31.96 g / tex, the highest fiber fineness is 5.39 micronaire in SC 2009 cotton variety, the highest The fiber index was 12.69 g in the ES 1 cotton variety and the longest fiber length was 29.96 mm in the ES 1 cotton variety. As a result of the study, CANDIA and ST 498 cotton variety as seed cotton yield and KAİRA cotton variety as ginning yield in Şanlıurfa province have been achieved as a result of the applications.