Bazı organik atıkların mercimek bitkisine etkisi
The effects of some organic wastes on the lentil plant
  1. Tez No: 673193
  2. Yazar: SEVİM ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada bazı organik atıkların mercimek gelişimine etkisi incelenmiştir. Organik atık olarak melas, fıstık kabuğu ve buğday kepeği kullanılmıştır. Sağlıklı, kaliteli mercimek üretimi ve organik atık kullanılmasının yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Organik atıklar 4 farklı (%0, %0,5, %1 ve %2) dozda toprağa uygulanmıştır. Bu çalışma sera koşullarında saksılarda yürütülmüştür. Deneyde kullanılan mercimek bitkileri 3 ay sonra hasat edilip kök ve gövde kısımları analizler için hazırlanmıştır. Hasat sonrası süreçte; mercimek bitkisinin, kök boyu, kök yaş, kök kuru ağırlık, bitki boyu, bitki yaş ve kuru ağırlığı ölçülmüştür. Ayrıca mercimekte klorofil içeriği, toprak enzim aktivitelerinden dehidrogenaz ve üreaz aktiviteye etkileri belirlenip analizleri kontrole göre yapılmıştır. Bu süreç sonucunda yapılan analizlere bakıldığında organik atıkların, mercimek bitkisinde gelişimi için 3 gübre de verimli bulunmuştur. Toprağa uygulanan organik atıkların (melas, fıstık kabuğu, buğday kepeği) bitkideki verimi artırıcı etkisi organik atığın çeşidine, uygulama süresine ve dozuna göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some organic wastes on lentil growth was investigated. Molasses, peanut shell and wheat bran were used as organic waste. It is aimed to expand the production of healthy and high quality lentils and the use of organic waste. Organic wastes were applied to the soil in 4 different (0%, 0.5%, 1% and 2%) doses. This study was carried out in pots under greenhouse conditions. The lentil plants used in the experiment were harvested 3 months later and the root and stem parts were prepared for analysis. In the post-harvest period; Lentil plant, root height, root wet, root dry weight, plant height, plant wet and dry weight were measured. In addition, the effects of chlorophyll content in lentil, dehydrogenase and urease activity from soil enzyme activities were determined and analyzed according to the control. Considering the analyzes made as a result of this process, all 3 fertilizers were found to be efficient for the development of organic wastes in lentil plants. It has been determined that the efficiency increasing effect of organic wastes applied to the soil (molasses, peanut shell, wheat bran) varies according to the type of organic waste, application time and dose.