Bazı bölgesel organik atıkların topraksız tarımda (torba kültürü) kullanılabilme imkânlarının belirlenmesi
Determination of the possibile usage of some regional organic waste in soilless agriculture (bag culture)
- Tez No: 392100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, serada topraksız tarım yöntemiyle yetiştirilen Bandita F1 salkım domates çeşidinin (Solanum lycopersicum L.) büyüme, verim ve kalitesi üzerine bazı bölgesel organik atıklardan elde edillen (I. ve II.) ortamlar ile kaya yünü ve hindistan cevizi lifi ortamlarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, farklı yetiştirme ortamlarının bitki büyümesi ile yaprak kuru ağırlığı (%), meyve rengi (L, chroma, hueo) ve suda çözünebilir kuru madde (%) değerleri üzerine önemli etkileri tespit edilmiştir (P˂0.05). Elde edilen sonuçlara göre en yüksek bitki boyu (435.5 cm), gövde çapı (11.81 mm), yaprak sayısı (65.67 adet), yaprak klorofil içeriği (35.5 CCI), salkım sayısı (13.5 adet), ortalama meyve ağırlığı (91.9 g) ve verim (3.07 kg/bitki) hindistan cevizi lifi ortamında belirlenmiştir. Çalışmada, kaya yünü ortamında yapılan yetiştiricilik ile meyve kuru madde içeriği (% 6.83) ve meyve eti sertliği (44.96 N) diğer ortamlara göre daha yüksek bulunmuştur. En yüksek suda çözünebilir kuru madde içeriği (SÇKM) ise % 6.7 ile I. yetiştirme ortamından elde edilirken en yüksek yaprak kuru ağırlığı % 14.12 ile II. yetiştirme ortamında belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre büyüme, verim ve kalite yönünden hindistan cevizi lifi öne çıkmasına rağmen bölgesel yetiştirme ortamları ile ticari yetiştirme ortamları arasında verim ve kalite yönünden istatistiki olarak önemli farklar belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of mediums (I and II) obtained from several regional organic waste with rockwool and cocopeat on growth, yield and quality of Bandita F1 (Solanum lycopersicum L.) tomato varieties in soilless culture in greenhouse condition. In this study, a significant effects of different growing medium were determined on fruit color (L, chroma, hueo), soluble solids (%), dry weight of leaves (%) and plant growth (P˂0.05). According to the results, the highest plant height (435.5 cm), stem diameter (11.81 mm), number of leaves (65.67), leaf chlorophyll content (35.5 CCI), number of clusters (13.5), average fruit weight (91.9 g) and yield (3.07 kg/plant) were determined from cocopeat medium. Fruit dry matter content (6.83 %) and fruit firmness (44.96 N) of the aquaculture that made in rockwool was significantly higher than in other mediums. The highest solible solids content and the highest leaf dry weight were obtained from growing medium (I) with 6.7% and growing medium (II) with 14.12% respectively. As a result of this research, although coir prominence in terms of growth, yield and quality, statistically significent differences were not determined between regional and commercial growing media in terms of yield and quality.