Meme kanserli hastalarda preoperatif sentinel lenf nodu tutulumunu tahmin etmede kullanılan nomogramlar ile klinik, PET/BT bulguları ve laboratuvar parametrelerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of nomograms used to predict sentinel lymph node involvement preoperatively in breast cancer patients and clinical and PET/CT findings with laboratory parameters
- Tez No: 673200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmada meme kanseri tanısı alan hastalarda preoperatif sentinel lenf nodu tutulumunu tahmin etmede kullanılan nomogramlar ile klinik bulgular, PET/BT görüntüleme ve laboratuvar parametrelerinin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne 2015 - 2020 yılları arasında histopatolojik olarak meme kanseri tanısı almış kadın hastalar retrospektif olarak tarandı. Tanı anında uzak metastazı olmayan, ultrasonografik görüntüleme sonucuna sahip olup PET/BT çekimi yapılmış, sentinel lenf nodu biyopsisi uygulanmış ve bilgilerine hastane bilgisayar veri tabanından eksiksiz olarak ulaşılabilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Neoadjuvan tedavi sonrası sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Laboratuvar parametreleri (PLR, NLR, LMR ve MPR) ameliyat öncesi 24 saat içinde alınan tam kan sayımından hesaplandı. Nomogramlardan MSKCC yöntemi kullanıldı. Hastalar sentinel lenf nodu pozitif ve negatif olmak üzere gruplandırıldı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel testler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dünya genelinde etkili olan koronavirüs (COVİD-19) pandemisi nedeniyle toplam 48 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of the study was to compare the efficacy of nomograms used to predict preoperative sentinel lymph node involvement in patients diagnosed with breast cancer, and clinical findings, PET/CT imaging and laboratory parameters. Material and Methods: Female patients who were diagnosed with histopathological breast cancer in Bolu Abant İzzet Baysal University Medical Faculty Hospital General Surgery Clinic between 2015 and 2020 were retrospectively screened. Patients who did not have distant metastases at the time of diagnosis, had ultrasonographic imaging results, had PET/CT scans, had sentinel lymph node biopsy, and whose information could be fully accessed from the hospital computer database were included in the study. Patients who underwent sentinel lymph node biopsy after neoadjuvant therapy were excluded from the study. Laboratory parameters (PLR, NLR, LMR and MPR) were calculated from the complete blood count taken within 24 hours before surgery. MSKCC method was used from nomograms. The patients were grouped as sentinel lymph node positive and negative. All obtained data were compared with statistical tests. Results: A total of 48 patients were included in the study due to the coronavirus (COVID-19) pandemic, which is effective worldwide.