Kervansarayların yeniden işlevlendirilmesinde Azerbaycan örneklerinin incelenmesi
Investigation of Azerbaijan samples in the refunction of cervansayers
  1. Tez No: 673199
  2. Yazar: LAMAN TARVERDIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kervansarayların mekan özellikleri geçmişten günümüze kadar toplumsal gelişmelere bağlı olarak değişim ve gelişim göstermiştir. Bu değişimin özellikleri detaylı literatür taraması yapılarak araştırılacaktır. Yeniden işlevlendirme kavramının tanımı, gelişimi, çeşitleri, dünya kültürüne faydası incelenecektir. Bunlarla birlikte analizin önemli bir parçası olan, Vitruvius'un yapının temel özellikleri olarak belirlediği ''sağlamlık, işlev ve estetik'' bölümlemesi detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu inceleme dahilinde, taşıyıcı sistemlerin mekan üzerindeki belirleyiciliği, işlevsel gereklilikleri ve biçimsel öğelerin mekana katkısı araştırılacaktır. Mekan biçimlenmesine etki eden faktörler üzerinde durulduktan sonra bütün inceleme bir örnek çalışma üzerinde sunulacaktır. Bu örnek çalışma Azerbaycan Cumhuriyeti Şeki'de bulunan Kervansaray kompleksi üzerinden gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonucunda, literatür taramasından ve örnek analizinden elde edilecek olan veriler birlikte değerlendirilecek, kervansarayların yeniden yapılandırılmasına dair durum tespitinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Spatial characteristics of caravanserais have changed and developed depending on social developments from past to present. The characteristics of this change will be explored through a detailed literature review. The definition, development, types and benefits of the concept of re-functioning will be examined. Along with these, the“robustness, function and aesthetics”partition, which is an important part of the analysis, which Vitruvius determined as the basic features of the structure, will be examined in detail. Within the scope of this review, the determination of the carrier systems on the space, functional requirements and the contribution of the formal elements to the space will be investigated. . After focusing on the factors affecting space shaping, the whole review will be presented on a case study. This case study will be carried out through the Kervansaray complex located in Sheki of the Republic of Azerbaijan. At the end of the study, the data to be obtained from the literature review and sample analysis will be evaluated together, and the situation regarding the reconstruction of the caravanserais will be made.