Evaluation of PH and calcium release of novel calcium-based materials used in vital pulp therapies
Vital pulpa tedavilerinde kullanılan güncel kalsiyum bazlı materyallerin PH ve kalsiyum saliminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 673206
  2. Yazar: BURCU SANEM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; pulpa kaplamasında kullanılan kalsiyum esaslı materyallerin, pH ve kalsiyum salımı değerlerini in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Kalsiyum hidroksit esaslı materyaller; Dycal, Ultra-Blend plus ve kalsiyum silikat esaslı materyaller TheraCal LC, MTA Angelus ve Biodentine hazırlanıp, kalıplara yerleştirilmiş (çap: 8,0 ± 0,1 mm; kalınlık: 1,6 ± 0,1 mm) (n = 10) ve10 mL deiyonize suya konmuştur. 1, 3, 7, 14 ve 28. günde solüsyonlar, pH ve kalsiyum salımı ölçümü için toplanmış ve yenilenmiştir. pH ölçümleri pH-metre (pH 2100 serisi; pH / mV / Ion / ° C / ° F Metre ile RS232 ve kaydedici çıkışı; OAKTON Instruments, Vernon Hills, IL ABD) ve kalsiyum salımı, Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi (Zeenit 700 P, Analytik Jena AG, Almanya) ile yapılmıştır. Tüm materyaller 28 gün içinde, hidroksil ve kalsiyum iyonları salmış; ayrıca Dycal grubunda gözlenen kalsiyum salımındaki artış eğilimi dışında, bu salım zamanla azalmıştır. 1 ve 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the pH values and the calcium release of various pulp capping materials, in vitro. Calcium hydroxide-based materials; Dycal, Ultra-Blend plus and calcium silicate-based materials TheraCal LC, MTA Angelus, Biodentine and were prepared and placed into molds (diameter: 8.0±0.1 mm; thickness: 1.6±0.1 mm) (n=10). Set samples were immersed in the 10 mL of deionized water. On Day 1, 3, 7,14 and, 28 the storage media were collected for measurement of pH and calcium release and refreshed. The measurements of pH were carried out with a pH-meter (pH 2100 series; pH/mV/Ion/°C/°F Meter with RS232 and Recorder output; OAKTON Instruments, Vernon Hills, IL USA) and the amount of calcium release was determined using an Atomic Absorption Spectrophotometer (Zeenit 700 P, Analytik Jena AG, Germany). All the material groups released both hydroxyl and calcium ions over 28 days which decreased gradually. Exceptionally, the Dycal group showed a tendency to increase regarding calcium ion release.