Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde evlilik uyumunun ölçülmesi
Measuring marital adjustment in individuals applying to family medicine polyclinic
- Tez No: 673208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Evlilik ilişkisi yaklaşık 4000 yıldan beri var olmaya devam etmektedir. Evlilik sonucu oluşan aile, içinde bulunan bütün bireyleri etkileyen bir ilişki sistemidir. Aile hekimleri, toplumun sağlık gereksinimlerinin karşılanmasında ilk başvuru noktasıdır. Evlilikten doğan sorunlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlık tanımındaki“ruhça ve sosyal yönden tam iyilik hali”ni bozacağından aile hekimlerinin koruyucu sağlık hizmetlerinde evlilik uyumunu göz ardı etmesi düşünülemez. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran evli bireylerin Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği Kullanılarak evlilik uyumlarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, eşler arası yaş farkı, sigara kullanımı, alkol kullanımı, evlilik süresi, evlilik öncesi görüşme süresi, kronik hastalık varlığı ve ebeveynlere olan mesafe gibi özellikleri ile evlilik uyumları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Görücü usulü evlenenlerin sosyal çevrede tanışarak evlenenlere göre evlilik uyumlarında anlamlı derecede düşüklük saptandı. Gelir düzeyi 6733 TL üzerinde olanların evlilik uyumunun 2067 TL altında olanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu, fakat 2067 TL altı gelire sahip bireylerin evlilik süresi arttıkça uyumlarının arttığı görüldü. Çocuğu olmayanların evlilik uyumunun çocuğu olanlardan anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu. Evlenme yaşının artışı ile evlilik uyumu arasında pozitif yönde zayıf korelasyon olduğu tespit edildi. Çalışan kadınların evlilik uyumlarının çalışmayan kadınlardan anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Çalışmamız, evlilik uyumuna etki edebilecek bazı değişkenleri belirleyerek birinci basamak sağlık hizmetlerini yürüten ve koruyucu hekimlik görevini de üstlenen aile hekimlerine evli bireylerin uyum problemlerini çözmede yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The marriage relationship has existed for nearly 4000 years. The family formed as a result of marriage is a relationship system that affects all individuals in it. Family physicians are the first point of reference in meeting the health needs of the society. Since problems arising from marriage will disrupt the“mental and social well-being”in the definition of health of the World Health Organization, it is unimaginable for family physicians to ignore marital harmony in preventive health services. In this study, it was aimed to measure the marital adjustment of married individuals who applied to Eskişehir Osmangazi University Family Medicine Polyclinic by using the Revised Dyadic Adjustment Scale. No significant relationship was found between the participants' characteristics such as age, gender, age difference between spouses, smoking, alcohol use, duration of marriage, duration of the interview before marriage, presence of chronic disease and distance to parents and their marital adjustment. Significantly lower marital adjustment was found among those who got married by an arranged marriage compared to those who got married by meeting in the social environment. It was observed that the marital adjustment of those with an income level above 6733 TL was significantly higher than those with an income of less than 2067 TL, but the adjustment of individuals with an income below 2067 TL increased as the duration of marriage increased. It was found that the marital adjustment of those who have no children is significantly higher than those who have children. It was determined that there is a weak positive correlation between the increase in the age of marriage and marital adjustment. It was observed that the marital adjustment of working women was significantly higher than that of non-working women. Our study will be a guide to family physicians who carry out primary health care services and also undertake the duty of preventive medicine by determining some variables that may affect marital adjustment in solving the adjustment problems of married individuals.