İnfertil çiftlerde evlilik uyumunun ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of marital harmony and quality of life in infertile couples
  1. Tez No: 719673
  2. Yazar: SEVİLAY SALUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İnfertilite tedavisi gören çiftlerde, evlilik uyumu ve yaşam kalitesinin tedaviden alınan sonuçları doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği görülmüştür. Evlilik uyumu ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu çiftlerde tedavinin daha başarılı bir şekilde gerçekleştiği gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı infertil çiftlerde evlilik uyumu ve yaşam kalitesini değerlendirmek ve çiftlerin hangi konularda desteğe ihtiyaç duyduklarını belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Tüp Bebek Merkezine ve İnfertilite Polikliniğine başvuran, infertilite tedavisi almakta olan veya tedavi alması planlanan en az 12 ay düzenli korunmasız ilişki sonrası gebelik elde edemeyen bireyler dahil edilerek gerçekleştirildi. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sosyodemografik bilgi formu, yaşam kalitesini ve evlilik uyumunu değerlendirmeye yönelik ise“Doğurganlık Sorunu Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği(FertiQol)”ve“Evlilikte Uyum Ölçeği”uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been found that marital adjustment and quality of life directly or indirectly affect the results of the treatment in couples receiving infertile treatment. It has been observed that the treatment is more successful in couples with high marital adjustment and quality of life. The aim of this study is to evaluate marital harmony and quality of life in infertile couples and to determine which issues couples need support for. Materials and methods: This study was carried out by including individuals who applied to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, IVF Center and Infertility Polyclinic, who were receiving infertility treatment or were planned to receive treatment for those who cannot conceive despite 12 months of regular unprotected intercourse. A sociodemographic information form was used to determine the demographic characteristics of the participants, and the“Quality of Life Scale for Persons with Fertility Problems (FertiQol)”and the“Marriage Adjustment Scale”were used to evaluate the quality of life and marital adjustment. Statistical analyzes were performed using the SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program.