Batı Akdeniz bölgesi'nde yaşayan 5-15 yaş arası çocuklarda, farklı diş yaşı ve kemik yaşı tayini metotlarının kronolojik yaş ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of different dental and bone age esti̇mati̇on methods with chronological age in children between 5-15 years in the western mediterranean region
  1. Tez No: 673211
  2. Yazar: ŞADİYE İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ZAHİT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; Batı Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan 5-15 yaş arası sağlıklı çocuklarda beş farklı yaş tayini yönteminin (Willems, Nolla, Cameriere diş ve kemik yaşı tayini yöntemleri ve Greulich-Pyle Atlas) kronolojik yaş ile uyumluluklarının değerlendirilmesi ve pubertal büyüme eğrisi ile olan ilişkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza 5-15 yaş arası 800 çocuk (400 kız, 400 erkek) dahil edilmiştir. Çocuklar, cinsiyete göre eşit olacak şekilde 10 gruba ayrılmıştır. 5-15 yaş arası çocuklarda panoramik radyografiler üzerinden; 3 farklı yöntemle (Willems, Nolla ve Cameriere yöntemleri) diş yaşı tayini, 10-15 yaş arası çocuklarda el-bilek radyografileri üzerinden 2 farklı yöntemle (Greulich-Pyle Atlas ve Cameriere yöntemi) kemik yaşı tayini ve pubertal büyüme evreleri hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar kronolojik yaş ile karşılaştırılmış ve pubertal evre ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm çocuklar cinsiyet ayrımı olmaksızın değerlendirildiğinde, 5-15 yaş arası çocuklarda diş yaşını kronolojik yaşa göre Willems yöntemi 0,035, Nolla yöntemi 0,030 ve Cameriere diş yaşı tayini yöntemi ise 0,322 yıllık farkla daha düşük tahmin etmişlerdir ve bu farklılığın sadece Cameriere yöntemi için istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p=0,0001). 10-15 yaş arası çocuklarda ise Willems yöntemi 0,09, Nolla yöntemi 0,21, Cameriere diş yaşı tayini yöntemi -0,61, Greulich-Pyle Atlas 0,28 ve Cameriere tarafından geliştirilen kemik yaşı tayini yöntemi 0,14 yıllık ortalama tahmin hatası göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of our study is to evaluate the compatibility of five different age estimation methods (Willems, Nolla, Cameriere dental and bone age estimation methods and Greulich-Pyle Atlas) with chronological age and to investigate their relationship with pubertal growth curve in healthy children aged 5-15 in the Western Mediterranean Region. Method: 800 children (400 girls, 400 boys) aged 5-15 years were included in our study. The children were divided into 10 groups equally according to age. Dental age was estimated using panoramic radiographs in children aged 5-15 years with 3 different methods (Willems, Nolla and Cameriere methods), bone age were estimated by using 2 different methods (Greulich-Pyle Atlas and Cameriere method) on hand-wrist radiographs in children aged 10-15 and additionally pubertal growth stages were defined. The calculations made were compared with the chronological age and its relationship with the pubertal stage was evaluated. Results: When all children included in the study were evaluated without gender discrimination, Willems method predicted the dental age with the difference of 0.035, Nolla method 0.030 and Cameriere dental age estimation method 0.322 years less by chronological age in children between the ages of 5-15 and this difference was found to be statistically significant only for the Cameriere method (p=0.0001). In children between the ages of 10-15, Willems method 0.09, Nolla method 0.21, Cameriere dental age estimation method -0.61, Greulich-Pyle Atlas 0.28 and Cameriere's bone age estimation method showed mean estimation error of 0.14 years.