Amlodipin içeren farmasötik preparatlarda etken maddelerin yeni spektrofotometrik yöntemlerle analizi
Analyses active ingredient in pharmaceutical preparations containing amlodipine by novel spectrophotometric methods
- Tez No: 673212
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hipertansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar önceki yıllarda farmasötik preparatların içerisinde tek etken madde varken artık günümüzde iki etken maddeli veya üç etken madde içeren kombine preparatların sayısında artış görülmektedir. Tez kapsamında antihipertansif ilaç olan amlodipin içeren farmasötik preparatlarda etken maddelerin aynı anda miktar tayinleri için yeni spektrofotometrik yöntemler uygulanmıştır. Absorbans çıkarma, oran farkı, indüklenmiş çift dalga boyu yöntemi, absorpsiyon düzeltme, oran çıkarma, sabit merkez ve sabit çıkarma yöntemleri ile çalışılmıştır. Amlodipin ile atorvastatin, olmesartan ve kandesartan içeren ikili karışımlar spektroskopik yöntemler ile, perindopril ve indapamidi birlikte içeren karışımlar yüksek basınçlı sıvı kromatografi yöntemi ile analiz edilmiştir. Amlodipin içeren farmasötik preparatlardan etken maddelerin spektroskopik yöntemler ile aynı anda miktar tayinleri hızlı, basit, ekonomik ve hiçbir ayırma işlemine gerek duyulmaksızın gerçekleştirilmiştir. İkili ve üçlü farmasötik prepatlarda yüksek basınçlı sıvı kromatografi yöntemi ön işlemlere gerek kalmaksızın kısa analiz süresi ile çevreye duyarlı olarak geliştirilmiştir. Yöntemlerin doğruluğu için yüzde geri kazanım çalışmaları yapılmış ve farmasötik preparatlara başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is high blood pressure resulting from many causes. The drugs used in the treatment of hypertension were the only active ingredient in the pharmaceutical preparations in the previous years, but now there is an increase in the number of combined preparations with two active ingredients or three active ingredients. In the scope of the thesis, novel spectrophotometric methods were applied for the simultaneous quantitation of active substances in pharmaceutical preparations containing amlodipine as an antihypertensive drug. Absorbance subtraction, ratio difference, induced dual wavelength, absorption correction, ratio subtraction, constant center and constant extraction methods were studied. Binary mixtures containing amlodipine and atorvastatin, olmesartan and candesartan were analyzed by spectroscopic methods, and mixtures containing perindopril and indapamide together were analyzed by high pressure liquid chromatography method. Simultaneous quantitation of active substances from pharmaceutical preparations containing amlodipine by spectroscopic methods was performed quickly, simply, economically and without the need for any separation process. High pressure liquid chromatography method in double and triple pharmaceutical preparations has been developed environmentally friendly with short analysis time without the need for pretreatment. Percentage recovery studies have been carried out for the accuracy of the methods and have been successfully applied to pharmaceutical preparations.