Design and proposition of technology policies to diffuse greenhouse technologies in Turkey: A case for speaking plant approach
Türkiye'de sera teknolojilerinin yaygınlaştırılmasında gerekli teknoloji politikalarının tasarlanması ve öneriler: Konuşan bitki yaklaşımı örneği
  1. Tez No: 673254
  2. Yazar: SERRA BAYKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de korumalı tarım ve seracılıkta kullanılan gelişmiş üretim yöntemlerini araştırmak, mevcut operasyonları iyileştirmenin zorluklarını belirlemek ve üretimde kullanılabilecek teknolojik çözümlerin politika yolu ile yaymanın yollarını vurgulamaktır. Bu kapsamda seracılıkta kullanılabilecek teknolojileri belirlemek adına Konuşan Bitki Yaklaşımı temel alınmıştır. Hollanda ve Japonya gibi sera işletmeciliği ve Konuşan Bitki Yaklaşımının ilerletilmesinde bilimsel katkıları ile bilinen ülkelere kıyasla, korumalı tarım kapsamındaki sera teknolojilerinin Türkiye'deki yayılımı ülke potansiyelinin altında kalmaktadır. Temel iyileştirme alanlarının belirlenmesi için üç ülkenin farklı fonksiyon ve dinamiklerinin, disiplinler arası bir bakış açısıyla incelenmesi gereklidir. Fonksiyonel kategoriler, politika araçları ve öneriler, Teknolojik Yenilik Sistemi yaklaşımına göre tasarlanmış ve detaylandırılmıştır. Fonksiyonel analiz, tarımsal alanda kamu politikalarında yer alan aktörlerin yaptığı önceliklendirmelere paralel olarak ele alınması gereken ana sorunların altını çizmektedir. Ana problemler ise, farklı büyüklükteki operasyonlarda yer alan sera sahipleri, sahadaki üretici ihtiyaç ve beklentilerini kapsayıcı bir şekilde ortaya konmaktadır. Sera işletmeciliği ve teknolojilerine yönelik politikalar, ülke bazında var olan kaynaklar ve altyapılar da göz önünde bulundurularak hem sera çalışanlarının ihtiyaçları hem de Ziraat Odası çalışanlarının bakış açılarına göre sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this thesis is to explore closed cultivation environment as greenhouses under protected cultivation in Turkey, emphasizing advanced production methods in use, challenges of improving current operations and ways of diffusing advanced tools and equipment through policies. In order to specify needs and solutions towards diffusing greenhouse technologies, solutions compatible to Speaking Plant Approach are centered. Protected cultivation technologies are not diffused at the potential level in Turkey, compared to countries known with their greenhouse operations and their scientific contribution in advancing Speaking Plant Approach, as Netherlands and Japan. Beside of financial investment concerns, key development areas need to be investigated with an interdisciplinary aspect to ensure policies have a holistic approach. Functional categories are designed and elaborated in accordance with Technological Innovation System approach to generate policy instruments and recommendations. The functional analysis underlines problems to be addressed, in parallel to prioritization made by actors taking part in public policies in agricultural concerns. Accordingly, greenhouse owners selected by different size of operations are included to this study to understand producer needs and expectations in the field. Bearing in mind the country-based resources and infrastructure on greenhouse operations and technologies, policy instruments are presented according to both greenhouse owner expectations and perspectives of public servants in Chambers of Agriculture.