Tokat yöresine ait atık mermerlerin beton parke taşında ince agrega olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of waste marbles in the Tokat region as fine aggregate in concrete paving blocks
  1. Tez No: 673267
  2. Yazar: EZGİ ÇEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH NACİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de geri dönüşüm önemli bir faktördür. Fabrikalarda meydana gelen atık malzemelerin geri dönüştürülmesi, ekonomiye katkı sağladığı gibi çevre kirliliğinin önlenmesinde de olumlu rol üstlenmektedir. Mermerler, sanatsal alanlar ve eşya yapımı dışında inşaat sektöründe de büyük bir yer edinmektedir. Binaların iç ve dış cephe kaplamalarında, mutfak, banyo, merdiven döşemelerinde ve beton agregası olarak beton üretiminde ve çeşitli yapı elemanlarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada da Tokat ili mermer işleme tesislerinde ortaya çıkan atık mermerlerin beton parke taşlarında ince agrega olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda geleneksel beton parke taşlarında kullanılan agrega ile atık mermer agregalarına gereken deneyler yapılmıştır. Bu iki agrega grubu ile önce doğal agregalar kullanılarak kontrol karışımları hazırlanmıştır. Daha sonra ince agrega olarak %25, %50, %75 ve %100 oranlarında atık mermer ikame edilerek beton parke taşları üretilmiştir. Hem kontrol grubu için hem de atık mermer katkılı karışım grupları için gerekli deneyler yapılıp elde edilen sonuçlar boyut ve görünüş, mukavemet, su emme oranı, aşınma direnci ve donma/çözülme direnci bakımından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; mermer atıklarının beton parke taşlarında %50 oranına kadar kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in many developed countries, recycling is an important factor in our country. Recycling of waste materials occurring in factories contributes to the economy and plays a positive role in preventing environmental pollution. Marbles have a large place in artistic fields and article making as well as in the construction industry. It is used in the interior and exterior cladding of buildings, kitchen, bathroom, stair floors and in the production of concrete as a concrete aggregate and in various building elements. In this study, the usability of the waste marbles from marble processing plants in Tokat province as fine aggregates in concrete paving blocks has been examined. In this context, the required experiments were conducted on aggregates used in traditional concrete paving blocks and waste marble aggregates. With these two aggregate groups, control mixtures were prepared using natural aggregates firstly. Later, 25%, 50%, 75% and 100% of the waste marble was replaced as fine aggregate and concrete paving blocks were produced. Both for the control group and the mixture groups with waste marbles, the results obtained were examined in terms of size and appearance, strenght, water absorption rate, abrasion resistance and freeze/thaw resistance. According to the results, it has been determined that these wastes can be used in concrete paving blocks up to 50%.