Tokat ilindeki hayvansal atıkların biyogaz üretim potansiyelinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak değerlendirilmesi
Assessment of biogas production potential of li̇ve stock wastes in tokat province by geographic information systems (CBS) tecnologies
  1. Tez No: 411415
  2. Yazar: HARUN AVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Enerjiye olan talebin hızla artması, yeni enerji kaynakları bulma gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Sahip olduğu potansiyeli, sosyal ve ekonomik yararları nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan biyogaz, diğer alternatif enerji kaynaklarına göre farklı özellikler gösteren enerji kaynağıdır. Günümüzde çevresel sorunlara neden olarak insan sağlığı için tehdit oluşturan organik atıkların zararsız hâle getirilmesini ve enerji elde edilmesinde kullanılabilmesini sağlayan biyogaz teknolojisi, yenilenebilir enerji üretimi açısından önemli bir faktördür. Hayvansal üretimin yoğun olarak yapıldığı Tokat ilinin hayvansal atıklarından elde edilen biyogaz potansiyelinin belirlenmesi, CBS teknolojileri kullanılarak enerji üretiminde değerlendirilme olanaklarının incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada; Tokat ili biyogaz üretim potansiyelinin 301 434 m3/gün ve elektrik enerji miktarının 502 390 kWh/gün olduğu hesaplanmıştır. Yöredeki büyükbaş hayvan varlığının fazla olması ve büyükbaş hayvan atıklarının daha kolay sağlanabilmesi nedeniyle 250, 500 ve 1 000 büyükbaş hayvandan elde edilebilecek atıkların değerlendirileceği örnek merkezi biyogaz tesislerin planlanması yapılmış, AutoCAD programıyla taban planları, kesit ve cephe görünüşleri çizilmiş, tesislerin boyutlandırılması ve enerji analizleri hesapları yapılmıştır. ArcGIS programı ortamında yapılan analizlerle yöredeki hayvan yoğunlukları ve kırsal yerleşim birimleri arasındaki tanımlı uzaklıklar göz önüne alınarak biyogaz tesislerinin yerleri, sayıları ve kapasiteleri belirlenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucu Tokat yöresine uygun 250, 500 ve 1 000 büyükbaş hayvansal atık kapasitesine sahip merkezi biyogaz tesislerinden sırasıyla 228, 171 ve 131 adet yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ever-increasing energy demands have brought about a need of finding new energy sources. Biogas with current available potential, social and economic benefits is quite different from the other energy sources and has a significant place among the renewable energy sources. Biogas technology uses organic wastes which create a threat to both on human and environmental health to produce energy. Thus, it is considered as a significant factor in renewable energy production. The present thesis was conducted to determine the biogas production potential of livestock wastes of Tokat Province with intensive livestock facilities by the aid of GIS technologies, to identify possible use of these wastes in energy production and to determine the contributions provided to economy. Biogas production potential of Tokat Province was calculated as 301 434 m3/day with an energy equivalent of 502 390 kWh/day. Since livestock facilities are common in the region and it is easy to collect livestock waste, livestock wastes among the animal wastes were taken into consideration and pilot central biogas facilities were designed for 250, 500 and 1 000 animal capacities. Floor plans, cross-sections and side wives were all drawn in AutoCAD and dimensioning, energy analyses and costing were performed for those facilities. ArcMAP software was used in analyses to determine the locations, numbers and capacities of biogas facilities based on animal intensities and distances between rural settlements. Analyses revealed that 228 biogas facilities could be constructed for 250 animal, 171 facilities for 500 animal and 131 facilities for 1 000 animal.