Çarpışma kutularının içerisine yerleştirilen farklı alaşımlardaki alüminyumların dayanıma olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of aluminium in different alloys placed in collision boxes on the strength
  1. Tez No: 673276
  2. Yazar: BATUHAN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya genelinde artan nüfus ve buna istinaden artan otomobil sayısı trafik kazası riskini artırmaktadır. Artan bu riskten dolayı otomobil üreticileri olası kaza durumlarında şoför ve yolcuları korumak amacıyla çeşitli güvenlik önlemleri almaktadır. Bu önlemler; kazanın meydana gelme olasılığını düşürmek ve sürücünün kazadan kaçınmasına yardımcı olmak için kullanılan ABS, ASR, EPS gibi sistemleri içeren aktif güvenlik sistemleri ve bir kaza meydana geldiğinde, otomobil içerisinde bulunanların kazadan en az seviyede etkilenmelerini sağlamak amacıyla kullanılan emniyet kemerleri, hava yastıkları, araç şasisinin yapısı gibi pasif güvenlik sistemleridir. Çarpışma kutuları, önden veya arkadan çarpmalı bir kaza durumunda darbeyi ilk olarak karşılayan, ortaya çıkan deformasyon enerjisini sönümleyerek otomobil içerisine mümkün olan en az seviyede iletilmesini sağlayan pasif güvenlik sistemi elemanlarından birisidir. Çarpışma kutuları üstlendiği görev bakımından otomobiller üzerinde önemli bir konuma sahiptir. Bundan dolayı, çarpışma kutularının enerji sönümleme kabiliyetinin artırılması son derece önemli bir konudur. Bu çalışmada, normal şartlarda içi boş olarak imal edilmekte olan çarpışma kutularının enerji sönümleme kabiliyetlerini artırabilmek amacıyla içerisine alüminyum köpük esaslı malzemelerin yerleştirilmesi ve dayanımına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, üç farklı alüminyum alaşımı seçilerek, en iyi enerji sönümleme kabiliyetini belirlemek amacıyla kıyaslama yapılmıştır. Alüminyum köpük esaslı malzemelere drop testi ve basma testi yapılarak malzemenin iç yapısında meydana gelen mikro yapıdaki değişiklikler taramalı elektron mikroskobu (scanning electron microscope, SEM) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population worldwide and the increasing number of automobiles accordingly are increasing traffic accidents. Various security measures are possible to protect the driver and passengers in possible accident situations from this increased risk. This information: Safety systems that contain active systems such as ABS, ASR, EPS, which are used to reduce the likelihood of an accident and help the driver avoid an accident, and when an accident comes, passive safety belts, airbags, the structure of the vehicle chassis, etc. systems. It is one of the passive safety system elements that absorbs the deformed energy that occurs first and ensures that it is transmitted into the car as quickly as possible in the event of a collision, a frontal or rear impact accident. In terms of the mission undertaken, the collision it is an important durability on automobiles. From this, it is extremely important to increase the energy absorption capability of crash boxes. This is aimed to increase the energy absorption capabilities of crash boxes, which are normally manufactured as hollow, by placing aluminum-based materials in them and examining their effect on the strength. This type has been tested to determine the best energy absorption ability by selecting three different aluminum alloys. Drop test and compression test were performed on aluminum foam-based materials, and the microstructure formed in the inner structure of the material was examined with a trouser scanning electron microscope (scanning electron microscope, SEM).