AMS-02 tarafından kozmik ışınlarda kaydedilen e-, e+ ve helyum akıları arasında süperistatistiksel bir karşılaştırma
A superstatistical comparison between e-, e+ and helium fluxes recorded in cosmic rays by AMS-02
- Tez No: 673283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN ÇİĞDEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kozmik ışınlar bilim dünyası önünde hala gizemini koruyan bir fenomen olarak durmaktadır. Bu nedenle yüklü parçacıklardan oluştuğu ve Dünya üzerinde elde edilemeyecek kadar çok yüksek enerjilere sahip olduğu bilinen kozmik ışınların incelenmesi ile önemli bilgiler elde edilebileceği beklenmektedir. Bu amaç için yapılan deneylerden biri de Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS - the International Space Station) üzerine yerleştirilmiş olan Alfa Manyetik Spektrometre (AMS-02 the Alpha Magnetic Spectrometer) deneyidir. 19 Mayıs 2011 tarihinden 19 Mayıs 2021 tarihine kadar bu deneyde kozmik ışınların kökenini anlamak ve karanlık madde, anti-madde gibi fizik fenomenlerinin keşfi için 178.204.061.232 adet kozmik olay kayıt edilmiştir. Süperistatistik, karmaşık sistemlerin sınıflandırılması ve anlaşılması için güçlü tekniklerden biridir. Çok yakın bir zamanda, süperistatistik teknikler ile AMS-02 tarafından kayıt edilen enerji dağılımında gerçekleşen çoklu kozmik olayların süperpozisyonu analiz edilmiş ve süperistatistiksel yaklaşımın kozmolojik kaynakların etkilerinin de ortaya çıkarılmasına yardımcı olacak bir yöntem olduğu da görülmüştür. Bu yüksek lisans tezinin amacı karmaşık sistemler için geliştirilmiş olan süperistatistik tekniğini tanıtmak ve Uluslararası Uzay İstasyonuna konuşlanmış olan AMS-02 deneyinde kaydedilen helyum akısının süperistatistik analizi ile incelemenin yanı sıra bu analiz sonuçlarını AMS-02 deneyinde kaydedilmiş olan elektron ve pozitron akılarının süperistatistik analizleri ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Cosmic rays still remain a mysterious phenomenon in the scientific world. Therefore, it is expected that important information can be obtained by examining cosmic rays, which are known to be composed of charged particles and have very high energies that cannot be obtained on Earth. One of the experiments conducted for this purpose is the Alpha Magnetic Spectrometer (AMS02 Alpha Magnetic Spectrometer) experiment placed on the International Space Station (ISS). From 19 May 2011 to 19 May 2021, 178.204.061.232 cosmic events were recorded in this experiment to understand the origin of cosmic rays and to discover physical phenomena such as dark matter and anti-matter. Superstatistics is one of the powerful techniques for classifying and understanding complex systems. More recently, the superposition of multiple cosmic events in the energy distribution recorded by AMS-02 has been analyzed using the superstatistical techniques, and it has been seen that the superstatistical approach is a method that will help reveal the effects of cosmological resources. The purpose of this master's thesis is to introduce the superstatistical techniques developed for complex systems and to examine the results of the superstatical analysis of the helium flux recorded in the AMS-02 experiment deployed on the International Space Station and also to compare these analysis results with the results of the superstatistical analysis of the electron and positron fluxes recorded in the AMS-02 experiment too.