Yağı alınmış çörek otu tozunun betonun mekanik özelliklerine etkisi
The effect of black cumin powder on mechanical properties of concrete
- Tez No: 673289
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN AÇIKEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Yaşadığımız yüzyılda sanayileşme ve kentleşmenin artması beraberinde tüketimin de artmasına sebep olmuş, artan tüketim insanların daha fazla atık madde oluşturmalarına yol açmıştır. İnşaat sektörünün de gün geçtikçe büyümesi, doğal kaynakların azalmasına sebep olmakta aynı zamanda birçok çevre kirliliğine yol açmaktadır. Çevre kirliliklerini azaltmak amacıyla yeşil beton olarak adlandırdığımız doğaya daha az etki eden çalışmalar yapılmaktadır. Yeşil beton, betonda kullanılan çimento miktarının azaltılmasıyla doğaya salınan CO2 gazının miktarını azaltmaktadır. Bu çalışma betonda yağı alınmış çörek otunu çimento yerine kullanarak betonun CO2 salınımı azaltmak, atık malzeme olan yağı alınmış çörek otunu kullanarak doğal kaynakların daha az tüketilmesine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca atık malzeme olan yağı alınmış çörek otunun betonda kullanılması enerji tasarrufu, doğal kaynaklarda tasarruf, atıkların depolanması sırasında gerekli olan alanlarda tasarruf sağlayacaktır. Bu çalışmada yağı alınmış çörek otunun betonda kullanılmasının mekanik özelliklere etkisinin belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada; ilk aşamada yağı alınmış çörek otu %0, %5, %10, %20 oranlarında, ikinci aşamada yağı alınmış çörek otu 150 C֯ de 50 dakika ısıtıldıktan sonra %5, %10, %20 oranlarında betonda çimento yerine kullanarak beton üretilmiştir. Üretilen betonların 7, 28, 56 günlük basınç dayanımları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The increase in industrialization and urbanization in the century we live in has led to an increase in consumption, and the increasing consumption has caused people to create more waste materials. The fact that the construction sector grows day by day causes the decrease in natural resources and also causes much environmental pollution. In order to reduce environmental pollution, studies that have less impact on nature, which we call green concrete, are carried out. Green concrete reduces the amount of CO2 gas emitted to the environment by reducing the amount of cement used in concrete. With this study, by using degreased black cumin in concrete instead of cement, it will reduce the CO2 emission of the concrete and contribute to the consumption of natural resources less by using the waste material, degreased black cumin. In addition, the use of degreased black seed, which is a waste material, in concrete will save energy, save natural resources, and save on the required areas during the storage of waste. This study aimed to determine the mechanical properties by using defatted black seed in concrete. In the study; At the first stage, %0, 5%, 10%, 20% of the degreased black cumin was heated in the second stage at 150 ° C for 50 minutes, and then 5%, 10%, 20% of the concrete was used instead of cement. Compressive strengths of 7, 28, 56 days of the produced concrete were measured.