Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda toksik (sipermetrin) /detoksik (Nigella sativa) etki mekanizmasının kritik yüzme hızı, hematoloji parametreleri ve oksidatif stres cevabı ile araştırılması
Investigation of toxic (cypermethrin) / detoxic (Nigella sativa) effect mechanism in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) with critical swimming rate, hematology parameters and oxidative stress response
- Tez No: 739011
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Balıklarda olumsuz etkileri bilinen sipermetrin (CYP)'in gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üzerinde oluşturduğu davranış değişimleri, oksidatif stres aracılı nörotoksisite, hematotoksisite, hepatotoksisitede fitotörepatik bir ajan olan çörek otu yağının (Nigella sativa, NS) iyileştirici etkisinin araştırıldığı mevcut çalışmada, çoklu biomarker yaklaşımı kullanılarak toksikolojik alanda uygulanabilir verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada toplam 6 grup [kontrol grubu (uygulama olmayan), A grubu (2 µl sipermetrin), B grubu (2 µl sipermetrin + %2,5 çörek otu yağı), C grubu (2 µl sipermetrin + %5 çörek otu yağı), D grubu (%2,5 çörek otu yağı) ve E grubu (%5 çörek otu yağı)] oluşturulmuştur. Deneme periyodu sonunda kontrol ve uygulama gruplarında balıklara yüzme performansı testi yapılmış, örneklenen balıklardan kan alınmış, hematolojik analizler için kullanılmıştır. Karaciğer, solungaç ve beyin dokusunda oksidatif stres parametrelerinin yanısıra beyin dokusunda AChE enzim analizleri yapılmıştır. Bulgular: CYP uygulaması sonucunda O. mykiss' te Ucrit değerinin önemli ölçüde düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although it is known that the negative effects of cypermethrin in fish are mainly mediated by oxidative stress, in the current study investigating the behavioral changes, oxidative stress-mediated neurotoxicity, hematotoxicity, hepatotoxicity and phytotherapeutic effects caused by CYP on O. mykiss, applicable data in the ecotoxicological field were obtained by using a multi-biomarker approach. intended to be. Method: In the study, a total of 6 groups [control group (non-treatment), group A (2 µl cypermethrin), group B (2 µl cypermethrin + 2.5% black cumin oil), group C (2 µl cypermethrin + 5% black cumin oil), D group (2.5% black seed oil) and E group (5% black seed oil)] were formed. At the end of the experiment period, swimming performance test was performed on the fish in the control and application groups, blood was taken from the sampled fish and used for hematological analysis. Oxidative stress parameters and AChE enzyme analyzes were performed in liver, gill and brain tissue. Findings: As a result of CYP application, it was determined that the Ucrit value of O. mykiss decreased significantly.