A.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği topraklarının tuzlulaşma süresi ve yıkama ihtiyacının saptanması
Determination of duration of salinity and leaching requirements in Ankara University agricultural faculty research and experimental station
- Tez No: 6732
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ERÖZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi A.Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA. ÇÎFTLÎ?Î TOPRAKLARININ TUZLULAŞMA SÜRESÎ VE YIKAMA. İHTİYACININ SAPTANMASI Ahmet ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Küİtürteknik Anadilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Zeki ERÖZEL 1989, Sayfa :69 Jüri : Doç. Dr. Zeki ERÖZEL Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖRProf.Br. Erkan BENLİBu çalışma, A. Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği topraklarında yüzey sulama yöntemlerinin uygulanacağı- koşullarda, tuzlulaşma süresinin ve yıkama ihtiyacının“belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüş tür. Çalışma, araştırma alanından alman toprak ve sulama suyu örneklerinin kimyasal ve fiziksel analiz sonuçları ile araştırma alanındaki mevcut ”bitki deseni ve sulu koşulları yansıtacak alternatif“bitki deseni göz önüne alınarak ya pılmıştır. Araştırmada Blaney-C riddle, Penman ve Radyasyon yöntemlerine göre hesaplanan bitki su tüketim değerlerinden yararlanılarak sulama ile toprağa verilecek sulama suyu miktarları ”belirlenmiş, araştırma alanındaki toprakların mevcut tuz miktarları, sulama suyunun tuz içeriği ve "bitki özellikleri göz önüne alınarak kabul edilen varsayımlara göre toprakların tuzlulaşma süreleri ve yıkama suyu miktar ları saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; A.Ü.Zira- at Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği topraklarında, yüzey sulama yöntemlerinin uygulanması koşulunda ortalama 6 yıl sonra tuzluluk sorununun ortaya çıkacağı, mevcut ko şullarda tuzluluk sorununun ortaya çıkmaması için yıkama suyu miktarının bitki çeşidine göre farklı bitki su tüke tim yöntemleri için yılda 28.2 mm ile 261.5 mm arasında değiştiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Toprak tuzluluğu, tuzlulaşma, tuz den gesi, yıkama ihtiyacı, tuzluluk kont rolü, toprak ıslahı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Rasters Thesis DETERMINATION OF DURATION OF SALINITY AMD LEACHING REQUIREMENTS IN ANKARA UNIVERSITY AGRICULTURAL FACULTY RESEARCH AND EXPERIMENTAL STATION Ahmet ÖZTÜRK Ankara Unuvirsity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Zeki ERÖZEL 1989, Page : 69. Jury : Assoc. Prof.Dr. Zeki ERÖZEL Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Erkan BENLİ This study was conducted to determine the duration of salinity and leaching requirements with surface irrigation, at the Experiment Station of Faculty of Agriculture, Ankara University. Physical and Chemical properties of soil and water samples which taken from experiment field, and present and proposed crop patterns have been taken into- consideration in different phases for the study. Irrigation water requirements were calculated by Blaney-Criddle, Penman and Radiation methods. Duration of salinity of the field and leaching requirements were estimated according to the present soil and irrigation water salinity and plant response to soil salinity. Results have shown that in experiment field, potential şalini zation problems would appear within 6 years under surface irrigation and leaching requirements were determined between 28.2 mm and 261.5 mm for different crop patterns and different calculation methods. KEYWORDS : Soil salinity, şalini zation, salt balance, leaching requirement, salinity control, land reclamation.