Sosyal medya bağımlılığı ile narsisistik kişilik özellikleri ve beğenilme arzusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship among social media addiction, narcissistic personality traits and desire for being liked
- Tez No: 673320
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç sosyal medya bağımlılığı, narsisistik kişilik özellikleri ile beğenilme arzusu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma 18-48 yaş üzeri 516 (317 kadın, 199 erkek) kişi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), Narsisistik Kişilik Envanteri-16 (NKE-16, NPI-16), Beğenilme Arzusu Ölçeği (BAÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler elektronik ortama aktarılmış ve katılımcılara WhatsApp ve e-posta aracılığıyla gönderilmiştir. Araştırmanın verileri kolayda örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde IBM SPSS 25 ve IBM SPSS Process programları kullanılmıştır. Ölçeklere göre gruplar arası karşılaştırmalar Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, ANOVA ve bağımsız gruplar T testi ile yapılmıştır. Ölçekler arası korelasyonun incelenmesi için Spearman Korelasyon Analizi; değişkenlerin birbiri üzerindeki etkisinin incelenmesi için ise Lineer Regresyon Analizi; aracılık etkisi ise IBM SPSS process eklentisi ile analiz edilmiştir. BU çalışma sonucunda sosyal medya bağımlılığı ile narsisistik kişilik arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönde; sosyal medya bağımlılığı ve beğenilme arzusu arasında orta düzeyde ve pozitif yönde; narsisistik kişilik ve beğenilme arzusu arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönde ilişki bulunmuştur. SMBÖ toplam puanları, NKE'ni pozitif yönde yordamaktadır. Sanal tolerans ve sanal iletişim alt boyutları, NKE toplam puanlarının %5'ini açıklamaktadır. SMBÖ toplam puanları, BAÖ'ni pozitif yönde yordamaktadır. SMBÖ toplam puanları BAÖ toplam puanlarının %28'ini açıklamaktadır. BAÖ puanları ile otorite, teşhircilik, sömürücülük ve hak iddia etme boyutları arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Teşhircilik ve hak iddia etme boyutları BAÖ'ni pozitif yönde yordamaktadır. Alt boyutlar, beğenilme arzusunun %13'ünü açıklamaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ile narsisistik kişilik arasındaki ilişkide beğenilme arzusunun kısmi aracılık etkisi bulunmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ile cinsiyetler arasında anlamlı ilişki yoktur. 18-23 yaş grubunun, sosyal medya bağımlılığı diğer yaş gruplarından fazladır. Eğitim seviyesi ve gelir düzeyi düştükçe sosyal medya bağımlılığı artmaktadır; ancak üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı daha fazladır. Sosyal medyada günlük 5 saat ve üzeri vakit geçirenlerin SMB daha fazladır.
Özet (Çeviri)
The fundamental objective of this study is to investigate the relationship between social media addiction, narcissistic personality traits and desire for being liked. This study has been carried out with 516 people (317 female, 199 male) who are aged between 18-48 and above. In this study, Social Media Addiction Scale-Adult Version (SMAS-AV), Narcissistic Personality Inventory-16 (NPI-16), Desire for Being Liked Scale (DBLS) and Personal Information Form were used. Scales were generated electronically and sent to participants via WhatsApp and email. Datas were collected through convenience sampling method. IBM SPSS 25 and IBM SPSS Process programmes were used to analyze the collected datas. The comparisons between the scales were analyzed by utilizing ManWhitney U test, Kruskal Wallis test, ANOVA test and Independent Groups t test. Correlation analysis between scales were conducted by Spearmen Correlation analysis. The effects of variables on each other were conducted by Lineer Regression analysis. The mediation effect analysis is conducted by IBM SPSS Process. After the analyses, there were statistically low and positive corralations between social media addiction and narcissistic personality; statistically moderate and positive correlations between social media addcition and disere for being liked; statistically significant low and positive correlations between narcissistic personality and desire for being liked. SMAS' total scores, predicted NPI positively. Virtual tolerance and virtual communication subscales, explained %5 of the total variance of NPI total scores. SMAS' total scores, predicted DBLS positively. SMAS' total scores explained %28 of the total variance of DBLS. There were low and positive correlations between DBLS scores and authority, exhibitionism and entitlement subscales. Exhibitionism and entitlement subscales predicted DBLS positively. These subscales explained %13 of the total variance of DBLS. Another significant finding is that there was a partial mediating effect of desire for being liked on the relationship between social media addiction and narcissistic personality traits. Gender has no effect on SMA, 18-23 age groups were more addicted. The low educational levels and low income levels were more addicted to social media. University students were more addicted due to their low income and more exposure to social media. People who spent 5 and more hours daily on social media, were more addicted.