Ticari binalara örnek özel sektördeki bir otel işletmesinin enerji etüt uygulaması
As a case study, energy analysis application of a hotel establishment in private sector
  1. Tez No: 673359
  2. Yazar: FATMA NUR GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enerji, günlük hayatın sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü hareketin oluşması ya da bir işin yapılabilmesi için enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda ticari bir bina olan otel işletmesinde detaylı bir enerji etüdü yapılmış, enerji tasarrufu potansiyeli belirlenmiş, enerji verimliliğinin arttırılmasına ve enerji tüketiminin maliyetlerinin azaltılmasına yönelik alınabilecek önlemler tespit edilmiş ve öneriler sunulmuştur. Araştırmanın yapıldığı ticari bina işletmesinin çevre koşullarına göre enerji verimliliği ve konfor şartları göz önünde bulundurularak ekipmanlar, yardımcı işletmeler, ofis alanları, mekanik, elektrik ve aydınlatma sistemleri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan cihazlar, ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından kalibrasyonları yapılmış ve akredite olmuş cihazlardır. İşletmedeki sıcak su tesisatı hattının termal kamera ile ölçümleri sonucunda vana ve flanşlarda ısı kayıpları gözlemlenmiş ve yalıtım yapılması önerilmiştir. Yalıtım için belirlenen yatırım gerçekleştirildiğinde su tesisatı için yıllık enerji tüketiminde yaklaşık %17 oranında bir azalma olacağı hesaplanmıştır. İşletmede verimlilik sınıfı EFF2 olan ısıtma, hidrofor ve yangın pompa motorlarının, IE4 verimlilikteki motorlarla değiştirilmesi sonucu motor verimliliklerinde %6,9 artış görülmektedir. Soğutma sisteminde kullanılan IE1 sınıfı motorun, IE4 sınıfı bir motorla değiştirilmesi sonucunda motor verimliliğinin %6,2 artması öngörülmektedir. İşletmede bulunan halojen ampullerin LED armatürlerle değişimi sonucunda toplam elektrik tasarrufu yaklaşık 19158,12 kWh/yıl olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma enerji verimliliğinin önemli bir kısmını kapsayan ticari binalarda verimliliğin iyileştirilmesi için örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is of great importance for the sustainability of daily life because it is needed for the formation of a movement or for a job to be done. In our study, a detailed energy study was carried out in a hotel business, which is a commercial building, energy saving potential was determined, measures that could be taken to increase energy efficiency and reduce energy consumption costs were determined and recommendations were presented. Equipments, auxiliary businesses, office areas, mechanical, electrical and lighting systems were examined considering the energy efficiency and comfort conditions of the commercial building business where the research was conducted. The devices used in the study are calibrated and accredited devices by national and international organizations. As a result of the measurements of the hot water installation line with the thermal camera, heat losses in the valves and flanges were observed and insulation was recommended. When the investment determined for insulation is made, it is calculated that there will be a decrease of approximately 17% in the annual energy consumption for the water installation. After heating, booster and fire pump motors with efficiency class EFF2 were replaced with IE4 efficiency motors, it is seen there is a 6.9% increase in motor efficiency. As a result of replacing the IE1 class engine used in the cooling system with an IE4 class engine, the engine efficiency is expected to increase by 6.2%. As a result of the replacement of halogen bulbs in the business with LED luminaires, the annual total electricity savings were calculated as approximately 19158.12 kWh / year. This study sets an example for improving efficiency in commercial buildings, which covers an important part of energy efficiency.