Yeşil bina değerlendirme kapsamında bakım ve ölçüm uygulamalarının enerji verimliliği üzerindeki etkisinin mevcut bir yerleşke üzerinden analizi
The analysis of the maintenance and measurement implemeantations'effect to energy efficiency in a specific campus, within the context of green building certification system
- Tez No: 392948
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemiz, kullandığı enerjinin çok büyük bir bölümünü ithal kaynaklardan elde etmektedir. Sürdürülebilir bir kalkınma için enerji verimliliği Türkiye'de kritik bir öneme haizdir. Enerji verimliliğini geliştirmenin düşük maliyetli yöntemlerinden birisi de binaların tasarlanması, inşası, devreye alınması ve işletilmesi evrelerinde kalite standartlarının uygulanmasıdır. Yeşil Bina Sistemleri'ne ait standartlar ve uygulamaların kullanılmasıyla enerji verimliliğinin arttırılması; az düzeyde mal ve teknoloji ithalatına ihtiyaç duyulan, var olan insan kaynakları, cihaz ve sistemlerin en etkili ve verimli biçimde kullanılmasını gerektiren, ülke ekonomisi açısından katma değeri yüksek olan süreçlerdir. Bu çalışmada çeşitli yeşil bina sistemleri incelenmiş örnek bir yerleşkede LEED Yeşil Bina Değerlendirme Sistemi Kapsamında“Ticari Binalarda Enerji Etüt Prosedürleri”(2011) kaynağında tanımlanmış birinci seviye ve ikinci seviye çalışmalar yapılmış ve bakım ve ölçüm ihtiyaçları ile tesis yöneticisinin hangi noktalardan hangi ölçüleri almasının ne oranda faydalar doğuracağı irdelenmiştir. Ayrıca binaların yapımı, devreye alınması ve işletilmesinde standart, metod ve ölçüme dayalı çalışmaların yapılmamasının yüksek oranda enerji verimliliği kaybına neden olduğu gösterilmiştir. Standartların istenilen düzeylerde uygulanamamasının sebep ve sonuçları araştırılarak önerilere yer verilmiştir. Ülkemizde hem kamu sektöründe ve hem de özel sektörde büyük yatırımlarla inşa edilen tesislerin önemli bir bölümünün işletmeye alınmasından sonra, kısa bir sürede enerji verimliliği düşük, konforsuz, sağlıksız binalar haline dönüşüyor olması, bu yapıların tasarım, inşaat, devreye alma ve işletme süreçlerinde uygulanabilir kalite standartlarının geliştirilmesinin gerekli olduğunu göstermektedir. Tesis yöneticilerinin enerji verimliliğini arttırmak için daha fazla çaba gösterebilmeleri için daha fazla bilgi ve kullanılabilir yönteme ihtiyaçları vardır.
Özet (Çeviri)
Our country obtains most of the energy which it consumes, from imported sources. Energy efficiency is crucial in Turkey for a sustainable devolopment. One of the low-cost method of devoloping a sustainable energy efficiency is to implement quality standarts during the phases of designing, building, comissioning and operating a facility. To utilize Green Building Systems' standarts and implementations and increase energy efficiency means that less product and technology imports are carried out using the existing human sources, equipments and systems in the most effective and efficient way is essential; thus these processes have high economic value for the country. In this study, various green building systems has been examined. Measurement and maintenance implementations and methods which take part in the 2014 version of LEED EBOM (Leadership in Energy and Enviromental Design for Existing Building Operation and Maintenance) and their contributions to the energy efficiency have been examined.The first level and second level works that defined in the source“ Procedures for Commercial Building Energy Audits (2011)”prepared and published by ASHRAE have been executed . By this study, it has been shown that it has caused substantial energy loss not to carry out studies leaning on standart, method and measurement at the phases of construction, commissioning and operating of a building. The reasons why the standarts could not be implemented in desired levels and their results have been examined and some suggestions have been done.