Harç yığma tekniği ile çalışan üç boyutlu seramik yazıcılarda kullanılabilecek bünye araştırmaları
Research on clay bodies that can be used in ceramic 3d printers working with the fused deposition modelling principle
  1. Tez No: 673358
  2. Yazar: FATİH ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
“Harç Yığma Tekniği İle Çalışan Üç Boyutlu Seramik Yazıcılarda Kullanılabilecek Bünye Araştırmaları”başlıklı tez çalışması 218M919 TÜBİTAK projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Çalışma üç boyutlu kil yazıcıların kullanımına elverişli bünyeler elde etmek amacıyla, üçlü ve dörtlü diyagram yöntemleri kullanılarak oluşturulan 542 reçetenin 414 tanesinin uygulanmasıyla gerçekleşmiştir. 900, 950, 1000, 1050°C'lerde pişirimleri yapılan bünyelerin bir kısmı geleneksel şekillendirme yöntemlerine uygun olmakla birlikte bir kısmı da geleneksel yöntemlerle şekillendirilemeyecek düzeyde düşük plastikliğe sahiptir. Uygulama bölümünde, deneme baskıları yapılan bünyelerin reçeteleri ve pişirim sonuçları verilmiş, yapılan gözlemlerin sonuçları aktarılmış ve elde edilen uygun bünyeler ile üç boyutlu yazıcıda form denemeleri yapılmıştır. Bu killerin reçeteleri, görselleri, pişirim sıcaklıkları ve test sonuçları tez çalışması içinde paylaşılmıştır. Bu çalışmada ulaşılmak istenen bilimsel ve teknolojik hedef; yerel hammaddelerle üç boyutlu yazıcılarda kullanılmak üzere düşük derecelerde pekişebilen seramik çamurları geliştirmek, seramik sanayinde şekillendirme aşamasında kullanılan alçı, polimer v.b. ürünlere bağlı kalmaksızın ürün geliştirerek alana yönelik maliyetleri azaltmak, bu çamurların fiziki yapılarına göre yazıcıda yapılabilecek geliştirme önerilerini sunmaktır. Sosyo-ekonomik olarakta; orta ve küçük ölçekli üreticiler veya bireysel kullanıcılar için düşük maliyetli ürünler üretebilme ve ürün gamını geliştirme imkânı sağlanması da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Research on Clay Bodies that can be used in Ceramic 3D Printers Working with the Fused Deposition Modelling Principle”is within the scope of 218M919 TÜBİTAK Project. In this study, 414 of 542 recipes, that are created using ternary and quadratic diagram methods, were applied for the purpose of creating suitable bodies for three dimensional clay printers. Some of these bodies, which are fired at 900°C, 950°C, 1000°C, and 1050°C, are suitable for standard shaping methods while the plasticity ratio of others are too low to be shaped by hand. During the application process, trial prints of the recipes were made, and based on the firing results and observations, suitable bodies were determined. With these selected ones, form trials in 3D printers were carried out. Data consisting of recipes, visuals, firing temperatures, observations and test results of these clays are shared within the scope of these thesis and project. Scientific and technological goal to be achieved in this thesis; to develop ceramic clay recipes by the use of local raw materials that can be fired at low degrees to be used in three-dimensional printers, also to reduce the costs of production by restrain utilisation of gypsum, polymer etc. that used in the shaping process in the ceramic industry, and offer improvement suggestions that can be made in the printer according to the physical structure of these clays. Socio-economically; providing the opportunity for medium and small scale enterprises or individual user to produce low-cost products and to develop their product range is aimed.