Biochemical responses of oncorhynchus mykiss to the stress induced by phosmet
Oncorhynchus mykiss'in phosmet indüklü strese biyokimyasal yanıtları
  1. Tez No: 673364
  2. Yazar: FİRAS MUHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Organofosforlu pestisit phosmet temas, oral yolla alınım ve soluma sonrası toksik etkilerini gösteren bir antikolinesterazdır. Ülkemizde başlıca elma, şeftali ve zeytin ağaçlarında zararlılara karşı kullanılmakta ve hedef olmayan canlılar üzerindeki subletal etkileri ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu araştırma 24, 48, 72 and 96 saat 5 µg/L, 25 µg/L ve 50 µg/L derişimlerde phosmet etkisinde bırakılan juvenil O. mykiss karaciğer ve beyin dokularında insektisitin oksidatif stresi indükleme potansiyelini, antikolinesteraz aktivitesini ve biyokimyasal kan parametrelerine olan etkilerini araştırmak üzere yapılmıştır. Phosmet uygulaması serum glukoz, protein ve kolesterol düzeylerinde önemli bir azalmaya neden olurken ALT, AST ve ALP aktivitelerinde önemli düzeyde artış belirlenmiştir. Pestisitin antikolinesteraz aktivitesi her iki dokuda da gözlenmiş ancak beyin dokusunda enzim derişiminin daha yüksek olması sebebiyle etkinin daha belirgin olduğu kaydedilmiştir. Her iki dokuda da SOD, CAT ve GPx aktiviteleri ile GSH düzeyinde artış meydana gelmiştir. Benzer şekilde, TBARS düzeyleri de artan bir eğilim sergilemiştir. Elde edilen sonuçlar, phosmetin AChE aktivitesini inhibe edici etkisini ve oksidatif stresi indükleme kuvvetini ortaya koymaktadır. ALT, AST ve ALP aktivitelerinde gözlenen değişimler phosmetin hepatotoksik etkisini kanıtlarken, hipoproteinemi ve hipoglisemi durumları uygulanan stres ile mücadele etmek üzere oluşturulan adaptif yanıtlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organophosphorus pesticide phosmet is an anticholinesterase showing its toxicity following contact, ingestion and inhalation. It finds a use in agriculture for apple, peach and olive trees against pests in our country and there are limited numbers of study related to its sublethal effects of on non-target organisms. Therefore this investigation was performed to evaluate oxidative stress inducing potential and anticholinesterase activity of phosmet together with biochemical blood parameters on liver and brain tissues of juvenile O. mykiss following 24h, 48h, 72h and 96h of exposure to 5 µg/L, 25 µg/L and 50 µg/L concentrations. Phosmet application resulted in important decrease in the levels of serum glucose, protein and cholesterol while a significant increase in the activities of ALT, AST and ALP were recorded. Its anticholinesterase activity was confirmed in both liver and brain tissues being more pronounced in brain possibly due to abundant tissue concentration. In both tissues, the activities of SOD, CAT and GPx and level of GSH were increased. Similarly, TBARS level exerted ascending tendency. Obtained findings reveal the inhibitory effect of phosmet on AChE activity and its oxidative stress potency. The observed changes in ALT, AST and ALP activities present the hepatotoxic potential of phosmet meanwhile determined hypoproteinemia and hypoglycaemia were evaluated as adaptive responses to cope with the applied stress.