Heat transfer enhancement in a tube by variable cross section twisted tape
Değişken kesitli bükümlü bant kullanarak bir boruda ısı transferinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 673365
  2. Yazar: HAKAN BUCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, küresel ve gözyaşı damlası şeklindeki desenlere sahip burulmuş şerit duvarlarının termo-hidrolik performans artışı üzerindeki etkisini araştırmak için sayısal bir çalışma yapılmıştır. Tüm desenli burulmuş şeritler, 3000 ve 27000 aralığındaki Reynolds sayıları (Re) için 5 W / cm2'lik sabit bir ısı akısı altında Ansys Fluent kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, farklı desen sayılarında (0, 30 ve 45) ve sabit bir burulma oranı (üç) ile üç farklı yerleşime (sadece çukur, sadece tümsek ve ikisinin birlikte olduğu) sahiptirler. Ayrıca, gözyaşı damlası desenli burulmuş şerit konfigürasyonları iki farklı akış yönünde konumlanmıştır. Sonuçlar, yoğun desenli küresel çukurlu-tümsekli burulmuş şeridin (D-DPT) ve yoğun desenli çukurlu-tümsekli gözyaşı damlası burulmuş şeridin (D-TDP) Re = 3000 noktasında sırasıyla 1.508 ve 1.517'lik en yüksek termal performans faktörü (TPF) değerlerine ulaştığını göstermektedir. Desenli burulmuş şeritlerin tümü, test edilen Re bölgesinde geleneksel burulmuş şeride (TT) göre daha yüksek Nusselt sayısı (Nu) değerine sahiptir. Buna ek olarak, desenli burulmuş şeritlerin yoğun versiyonlarının tümü seyrek versiyonlarından daha yüksek Nu ve sürtünme faktörüne (f) sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a numerical study is conducted to investigate the influence of spherical-shaped and teardrop-shaped patterned walls of twisted tapes on thermo-hydraulic performance enhancement. All patterned twisted tapes were investigated by using Ansys Fluent under a constant heat flux of 5 W/cm2 for Reynolds numbers (Re) within the range of 3000 – 27000. Besides, they have different pattern numbers (0, 30, and 45) and three different kinds of arrangement (composed of only dimples, only protrusions, and a combination of dimples and protrusions) with a constant twist ratio of 3. Furthermore, the configurations of teardrop patterned twisted tapes align in two different flow directions. The results show that the dense spherical dimpled-protruded twisted tape (D-DPT) and the dense teardrop dimpled-protruded twisted tape (D-TDP) reach the highest thermal performance factor (TPF) values of 1.508 and 1.517, respectively at Re=3000. All patterned twisted tapes have higher Nusselt number (Nu) values than traditional twisted tape (TT) in the tested Re region. Moreover, all dense versions of them have higher Nu and friction factor (f) than those of their sparse versions.