Investigation of biochemical, hematological and behavioral responses against aclonifen administration in oncorhynchus mykiss
Oncorhynchus mykıss'te aclonifen uygulamasına karşı oluşan biyokimyasal, hematolojik ve davranışsal yanıtların araştırılması
  1. Tez No: 848764
  2. Yazar: REHAM AL HORANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, bir herbisit olan aclonifenin 12.7, 63.5 ve 127 μg/L'lik subletal derişimlerine 24, 48, 72 ve 96 saat süre ile maruz kalan juvenil Oncorhynchus mykiss'te oksidatif stres biyobelirteçleri ve biyokimyasal kan parametreleri üzerindeki toksik etkilerini değerlendirmek üzere yürütülmüştür. Pestisit uygulaması, serum glukoz seviyelerinde ve alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz aktivitelerinde belirgin artışa neden olmuştur. Aclonifen antioksidan enzimlerin aktivitelerinde belirgin bir indüksiyonla beraber TBARS ve protein karbonil seviyelerinde artışa neden olmuştur. Bu durum membran bütünlüğünün ve protein fonksiyonunun kaybını yansıtmaktadır. Solungaç ve karaciğerde protein düzeylerindeki azalma ve hiperglisemik tablo, genel adaptif yanıt olarak değerlendirilebilir. Oluşan oksidatif stres, aclonifenin pro-oksidan potansiyelini açıkça göstermektedir. Sonuçlar göz önüne alındığında, aclonifen toksisitesinin dokuya özgü adaptif yanıtları indüklediği ve beyin dokusunun yüksek lipid içeriği ve düşük antioksidan kapasitesi nedeniyle toksisiteye daha duyarlı olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This investigation was conducted to evaluate the toxic effects of aclonifen, a herbicide, on oxidative stress biomarkers and biochemical indices of serum in juvenile Oncorhynchus mykiss following 24, 48, 72 and 96 hours of application to sublethal concentrations of 12.7, 63.5 and 127 μg/L. Pesticide treatment caused prominent elevation in the level of serum glucose, and in the activities of alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase reflecting hepatotoxic potential. The application resulted in a marked induction in the activities of antioxidant enzymes which were accompanied with elevation in TBARS and protein carbonyl level reflecting loss of membrane integrity and protein function. The decrease in protein levels in gill and liver and triggered hyperglycemic condition might be proposed as general adaptive responses. The provoked oxidative stress clearly indicates the pro-oxidant potency of aclonifen. Considering the results, it can be concluded that aclonifen treatment resulted in tissue-specific adaptive responses to handle the stressful condition and observed early response in brain shows its sensitivity possibly due to high lipid content and low antioxidant capacity.