Diskriminant analiz ve Türkiyede istihdam konusu üzerine bir uygulama
Discriminant analysis and an application on the subject of employement in Turkey
- Tez No: 67337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
DİSKRİMİNANT ANAÜZİ VE TÜRKİYE'DE İSTİHDAM KONUSU ÜZERİNE BİR UYGULAMA ÖZET Diskriminant analizi gözlemleri en az hata ile ait oldukları kitlelere ayırmak için yapılan işlemler topluluğu olarak düşünülebilir. Bu şekli ile analizin temeli, incelenen gözlemlerin kitlesinin belirlenmesini sağlayacak fonksiyon ya da fonksiyonları bulmak ve bireyleri bu fonksiyonları kullanarak sınıflamaktır. Bu çalışmada diskriminat analizi teknikleri verildi. İncelenen bu teknikler içinden Fisher'in diskriminant fonksiyon tekniği ile diskriminant fonksiyonları bulundu. Sonra, 67 il ve daha sonradan il olan 6 yerleşim birimi, bilinen gruplara sınıflandırıldı. Birinci bölümde, sınıflama problemi üzerinde duruldu. İkinci bölümde, çok değişkenli sınıflama teknikleri ve bu tekniklerde sınıflama için kullanılan uzaklık ölçüleri verildi. Üçüncü bölümde, sınıflama işleminde kullanılan diskriminant analizi teknikleri ve ayrıca Fisher yöntemi ile bulunan diskriminant fonksiyonlarının önem kontrolü testi verildi. Daha sonra, hatalı sınıflandırma ihtimalleri ve bunlara bağlı olarak hatalı sınıflandırma maliyetlerine dayanan bir sınıflama metodu verildi. Bunlara ilave olarak diskriminant analizinin diğer çok değişkenli analiz teknikleri ile ilişkisi verildi. Dördüncü bölümde ise özel durumlar - için kullanılan diskriminant analiz teknikleri ve diskriminant fonksiyonları verildi. Beşinci bölümde, Türkiye'deki illeri sınıflamada kullanılan diskriminant fonksiyonları bulundu. Elde edilen fonksiyonların önemlilik testi yapıldı. Bulunan fonksiyonların, gözlemleri sınıflamada kullanılabilir olduğu sonucuna varıldı. Daha sonra iller, elde edilen diskriminant fonksiyonları kullanılarak sınıflandı. Altıncı bölümde de elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi ve tartışması yapıldı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Diskriminant Analizi, Uzaklık, Genelleştirilmiş Varyans, Fisher Metodu, Hatalı Sınıflandırma.
Özet (Çeviri)
DISCRIMINANT ANALYSIS AND AN APPLICATION ON THE SUBJECT OF EMPLOYMENT IN TURKEY ABSTRACT Discriminant analysis can be considered as the set of process for separating the observations into groups which they belong to. There for, the basic of the analysis is to obtain some functions which determine the group of the considered observations and to classify the considered observations by using these function. In this study, the techniques of discriminant analysis were given. By using the Fisher discriminant function technique the functions were obtained. Then 67 cities and 6 other recently established cities were classified into known groups. In the first chapter, the classification problem was given. In the second chapter, multivariate classification techniques and distance measures which are used for classification in these techniques were given. In the third chapter, discriminant analysis techniques used for classification and significance test of discriminant functions obtained by Fisher Method were given. Then misclassification probabilities and classification method concerning with the cost of misclassification depending on misclassification probabilities were given. In addition to these the connection of the discriminant analysis with the cluster and logistic regression analysis was given. In the forth, the discriminant analysis techniques used in particular cases and discriminant functions were given. In the fifth, the functions used to classify the cities in Turkey were obtained and their significance test was done. It was concluded that, the obtained functions could be used to classify the observations. Then the cities were classified by using the obtained discriminant functions. In the final chapter, the found results were discussed in general. KEY WORDS: Discriminant Analysis, Distance, Generalised Variance, Fisher Method, Misclassification.