Investigation of the effect of human inflammatory cytokines (İL-1β and il-6) in cardiovascular disease
İnsan inflamator sitokinleri (IL-1β ve IL-6) kardiovasküler hastalıklara etkisinin araştırılması
- Tez No: 673405
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümler dünya genelinde son 30 yılda azalmış olsa da, hala Kuzey Amerika ve Avrupa'da en yaygın ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. 1990 yılından bu yana öncülük eden Türk Kardiyoloji Derneği (TEKHARF), Türkiye'de her yıl 2 milyon koroner kalp hastalığı vakasının kaydedildiği ve yaklaşık 160.000 kişinin koroner kalp hastalığından hayatını kaybettiği çalışma verilerine göre gerçekleştirdi. Sitokinler, immünolojik, lokal veya sistemik enflamatuar ve restoratif konakçı tepkilerini düzenleyen ve hücreler arasında sinyal görevi gören biyolojik aracılardır. IL-1β, aynı anda birçok hücre türü üzerinde büyüme ve farklılaşma gibi birden çok etkiye sahip olabilen bir sitokin türüdür. Çalışmamızda, kardiyovasküler hastalığı olan bir hasta grubu (n = 39) ile daha önce bu hastalık tanısı almamış sağlıklı bir kontrol grubu (n = 30) arasında diyabet, obezite, sigara gibi çeşitli risk faktörleri hakkında bir karşılaştırmayı değerlendirdik. ve hiperlipidemi ve bunların Interleukin-1 beta (IL-1β) ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki korelasyonu. Çalışma gruplarında trigliseridler ile IL-1β ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p = 0,012). Bununla birlikte, trigliseridler haricinde incelenen özelliklerin çoğunda patolojik ve patolojik olmayan durumlar arasında açık anlamlı farklılıkların yokluğunun tam istatistiksel analizi ve cinsiyet, yaş, kilo, VKİ gibi kullanılan değişkenler dışında anlamlı bir etki yoktur. çok az kopyada. Çok düşük konsantrasyonlarda bile aktivite gösterebilen biyolojik tepkiyi modifiye eden moleküller olan sitokinlerin kardiyovasküler olaylarla ilişkisi halen araştırılmaktadır.halen araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although deaths due to cardiovascular diseases have decreased in the last 30 years worldwide, they are still among the most common causes of death in North America and Europe. The Turkish Society of Cardiology (TEKHARF) pioneered since 1990, has conducted according to a study data that, two million cases of coronary heart disease were recorded and about 160,000 people are dying from coronary heart disease every year in Turkey. Cytokines are biological mediators that regulate immunological, local, or systemic inflammatory and restorative host responses and act as signals between cells. IL-1β is a type of cytokine that can have multiple effects, such as growth and differentiation, on many cell types simultaneously. In our study, we evaluated a comparison between a patient group (n=39) with cardiovascular diseases and a healthy, who were not previously diagnosed with this disease a control group (n=30) about several risk factors including diabetes, obesity, smoking, and hyperlipidemia and their correlation between Interleukin-1 beta (IL-1β), and cardiovascular diseases. A statistically significant relationship was found between triglycerides and the expression of IL-1β in the study groups (p=0.012). However, the complete statistical analysis of the absence of clear significant differences between the pathological and non-pathological states in most of the studied traits except for triglycerides, and the variables used such as gender, age, weight, BMI have no significant effects, except in very few replications. The relationship of cytokines, which are biological response modifying molecules that can show activity even at very low concentrations, with cardiovascular events is still being investigated.