Antakya Haçlı Prinkepsliği (1098-1149)
Crusader State of Antioch (1098-1149)
- Tez No: 673413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya tarihini dini, siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan etkileyen en önemli hadiselerden biri Haçlı seferleridir. Özellikle Haçlı seferleri vasıtasıyla kurulan devletler, bölgelerinin tarihinde oldukça önemli roller oynamışlardır.Antakya Haçlı Prinkepsliği, yaklaşık 7 ay devam eden zorlu bir kuşatmanın ardından, 1098 yılında Norman lider Bohemond tarafından kurulmuş ve 18 Mayıs 1268 tarihine kadar bölgede etkili olmuştur. Antakya, bizim çalışmamızda incelediğimiz 1149 yılına kadar sırasıyla I. Bohemond, Tancred, Roger de Salerne, Kudüs Kralı II. Baudouin'in Naipliği, II. Bohemond, Alice'nin Naipliği ve Raymond de Poitiers tarafından yönetilmiştir. Bu dönemde Antakya Haçlıları için en büyük tehlike Selçuklu Halep Emirliği ve Bizans olmuştur. Ayrıca, bölgedeki güç mücadelelerinde Artukoğlu İlgazi, İmâdeddîn Zengî ve Nureddin Zengî gibi Müslüman liderler, Antakya Haçlılarının büyük kayıplar vermelerine sebep olmuştur. Bizans İmparatorluğunun Haçlı devletleri içinde en fazla münasebet yaşadığı devlet, Antakya Prinkepsliği'dir. Kurucu Prinkeps Bohemond'un vasssallık yemini ile başlayan bütün süreç boyunca, Antakya'nın yönetiminin meşruiyeti her zaman tartışılmış olması da vurgulanması gereken bir husustur. İmparator Aleksios ve sonrasında II. Ioannes Komnenos Antakya'yı kendi ülkesinin sınırlarına katmak için hep büyük çaba içerisinde olmuşlardır. Antakya Haçlılarının en büyük sorunlarından birisi de naiplerle yönetilmek zorunda kalışı olmuştur. Roger de Salerne'den sonra devlet, kurucu liderin Avrupa'da dünyaya gelen oğlu II. Bohemond'un yönetimi ele alabilecek yaşa gelmesine kadar, II. Baudouin'in naipliği ile yönetilmiştir. Burada Alice'nin yönetimi tam olarak ele geçirme mücadelesinin Antakya Haçlılarının genişlemesinin önündeki en büyük engel olduğunu da vurgulamamız gerekir. Diğer yandan Antakya Haçlılarının 1149 yılında İnab Savaşı'nda Nureddin Zengî tarafından neredeyse tamamen imha edilmesi, prinkepsliğin farklı bir konuma düşmesine sebep olmuştur. Bundan sonra da Antakya Haçlıları Halep ve çevresi için daha az tehdit unsuru olmuştur
Özet (Çeviri)
One of the most important events affecting world history in religious, political, social and economic fields is the Crusades. Especially the states established through the crusades played extremely effective roles in the history of their region. The Principality of Antioch, one of the important examples that reveal this situation, was founded by Norman leader Bohemond in 1098 after a difficult siege that lasted about 7 months during the first crusade and had been effective roles in the region until 18 May 1268. Until 1149, which we examined in our thesis, Antioch chronologically was ruled by Bohemond I, Tancred, Roger de Salerne, Jerusalem King Baudouin II's Regency, Bohemond II, Alice's Regency and Raymond de Poitiers. In this period, the greatest danger to the Antioch Crusaders was the Seljuk Emirate of Aleppo and Byzantium. In addition to that, during the power struggles in the region, Muslim leaders such as Najm ad-Din Ilghazi ibn Artuq, Imad al-Din Zengi and Nur alDin Mahmud Zengī caused the crusaders of Antioch to suffer great losses. The Byzantine Empire had the most mutual relationship with the Principality of Antioch among the crusader states. t should be emphasized that in the whole process that started with the vassalage oath of its founder, Princeps Bohemund, the legitimacy of the administration of Antioch has always been discussed. Emperor Alexios and later Ioannes Komnenos II always had made big efforts to add Antioch to the borders of his own country. One of the biggest problems of The Principality of Antioch was that they had to be ruled by regents. After Roger de Salerne, the state until the founding leader's son, Bohemond, who was born in Europe, is old enough to take over the administration, had been ruled by regency of Baudouin II. Here, we should also emphasize that Alice's struggle to take over the administration completely was the biggest obstacle to the expansion of the Crusaders. On the other hand, the almost complete annihilation of the Crusaders of Antioch by Nūr al-Dīn Zengī in the Battle of Inab in 1149 caused the Principality of Antioch to iv take a different position. From that moment on, the Crusaders of Antioch has became a less threatening factor for Aleppo and its surroundings