Haçlı Seferlerinin Türkiye Selçuklu Devleti sosyo ekonomik hayatına etkisi (1096-1204)
The impact of the Crusades on the socio-economic life of the Turkish Seljuk State (1096-1204)
  1. Tez No: 918675
  2. Yazar: ORHAN ŞİRİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUAT BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Haçlı Seferleri, doğu batı dünyasını derinden etkilediği için bilimsel çalışmalardaki ilgisini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Haçlı Seferleri'nin ana düşüncesini oluşturan dini sebepler, yerini siyasi çıkarlara, ekonomik ayrıcalıklara ve sosyal değişimlere bırakmıştır. Haçlı Seferleri tarihinin tamamı, Türk tarihi olarak nitelenmese bile Haçlıların Anadolu'dan geçişi ve bu esnada yaşanan gelişmeler, seferlerin Türk tarihiyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Öte yandan, Haçlı Seferleri dönemi içerisinde bu saldırılara en çok Türkler karşı koymuştur. I. Haçlı Seferi'nden sonra Türk topraklarında Urfa Haçlı Kontluğu (Mart 1098), Antakya Haçlı Prinkepsliği (Haziran 1098) ve Orta Doğu topraklarında Kudüs Haçlı Krallığı (Temmuz 1099), Trablus Haçlı Kontluğu (1109) kurulmuştur. I. Haçlı Seferi sırasında başkent İznik'in ve çevresinin kaybedilmesi, Türkiye Selçuklu Devleti'nin İç Anadolu'ya çekilmesine sebep olmuştur. Yönetim merkezini ve devlet hazinesini kaybeden Türkiye Selçukluları, yeni başkent Konya'da toparlanmak için uzun yıllar uğraşmak zorunda kalmıştır. Devlet, bu kargaşadan ancak Sultan Mesud döneminde çıkabilmiştir. Haçlıların Eskişehir'deki galibiyeti Anadolu'dan Antakya'ya giden yolu açmıştır. Haçlılar, 1190 yılına kadar Anadolu'dan geçmişler fakat bu tarihten itibaren Selçuklular karşısında mağlup olup zor anlar yaşamaya başlamışlardır. IV. Haçlı Seferi'nde ise Haçlılar İstanbul'u işgal etmiş ve Anadolu'ya geçmemişlerdir. Sürekli ve büyük ölçekli saldırılar şeklinde olan Haçlı Seferleri, yerel halk arasında korku ve güvensizlik yaratmış; bu durum, toplumsal huzursuzluklara ve yerel isyanlara neden olarak Türkiye Selçuklu yönetiminin otoritesini zayıflatmıştır. Haçlı Seferleri sonrasında, Anadolu'nun stratejik ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle Türkiye Selçuklu Devleti'nde ticaret canlanmıştır. Haçlı Seferleri sonrası Selçuklu sultanları, ticareti teşvik etmek amacıyla kervansaraylar inşa etmiş, gümrük vergilerini düşürmüş ve yabancı tüccarlarla ticaret anlaşmaları yapmıştır. Selçuklu yönetimi, tarımı desteklemek için boş arazileri çiftçilere dağıtmış, sulama sistemleri kurarak tarımsal üretimi artırmıştır. Hayvancılık da önemli bir ekonomik faaliyet haline gelmiş, özellikle göçebe Türkmenlerin hayvancılığı desteklenmiştir. Savaşlar, ticaret yollarının güvenliğini sağlamak amacıyla altyapı yatırımlarını teşvik etmiştir. Bu süreçte şehirlerde çeşitli imalathaneler kurulmuş, tekstil ve silah üretimi gibi sanayi dalları gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The Crusades have never lost their scholarly interest due to their profound impact on the East-West world. The religious motives that formed the basis of the Crusades have given way to political interests, economic privileges, and social changes. Although the entirety of the history of the Crusades cannot be labeled purely as Turkish history, the passage of the Crusaders through Anatolia and the developments that occurred during this time clearly indicate that these campaigns are directly related to Turkish history. Moreover, it was primarily the Turks who resisted these attacks the most during the Crusades. After the First Crusade, the County of Edessa (March 1098), the Principality of Antioch (June 1098), and the Kingdom of Jerusalem (July 1099) in the Middle East, as well as the County of Tripoli (1109), were established on Turkey. The loss of the capital Nicaea and its surrounding areas during the First Crusade led the Seljuk State of Turkey to retreat to Inner Anatolia. Having lost its administrative center and state treasury, the Seljuks struggled for many years to recover in their new capital, Konya. The state was only able to emerge from this chaos during the reign of Sultan Mesud. The Crusaders' victory in Eskişehir opened the route from Anatolia to Antioch. The Crusaders passed through Anatolia until 1190, but after that date, they began facing defeats against the Seljuks and experienced difficult times. During the Fourth Crusade,the Crusaders occupied Istanbul and did not advance into Anatolia. The continuous and large-scale attacks of the Crusades created fear and insecurity among the local population; this situation led to social unrest and local revolts, weakening the authority of the Seljuk administration in Turkey. After the Crusades, trade in the Seljuk State of Turkey flourished due to Anatolia's strategic location on trade routes. Following the Crusades, the Seljuk sultans built caravanserais to promote trade, reduced customs duties, and made trade agreements with foreign merchants. The Seljuk administration distributed unused lands to farmers to support agriculture and established irrigation systems to enhance agricultural production. Livestock farming also became an important economic activity, particularly supported by the nomadic Turkmen. The wars encouraged infrastructure investments to ensure the safety of trade routes. During this period, various manufacturing facilities were established in cities, and industries such as textile and arms production developed.