The use of discourse markers in the academic writings of Iraqi B.A. students at al-Qalam University College
Al-Qalam Üniversitesi Koleji'ndeki Iraklı lisans öğrencilerinin tarafından akademik yazılarında söylem isaretleyicilerinin kullanımı
  1. Tez No: 673423
  2. Yazar: SARMAD ATELLA HASAN ALAHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Kerkük şehrinde bulunan Al-Qalam Üniversitesi Kolejindeki lisans öğrencileri tarafından yazılan denemelerde söylem işaretleyicilerinin (Sİ'ler) kullanımını incelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, katılımcılar tarafından kompozisyon yazımında kullanılan söylem işaretleyicilerini tespit etmektir. Doksan Iraklı birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencisi bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar tarafından 90 makale yazmıştır; Her katılımcı belirtilen konularla ilgili bir makale yazdı. Katılımcılar tarafından kullanılan söylem işaretleyicileri dört kategoriye ayrıldı; A) Kontrastif İşaretleyiciler (Kİ'ler); B) Ayrıntılı İşaretleyiciler (Aİ'ler); C) Çıkarımsal İşaretleyiciler (Çİ'ler) ve d) Zamansal İşaretleyiciler (Zİ'ler). Mevcut çalışmanın bulguları, katılımcıların ASİ'LERİ (% 66), ardından ZSİ'LERİ (% 17), KSİ'LERİ (% 11) ve ÇSİ'LERİ (% 6) kullandığını göstermektedir. Öğrencilerin 've', 'olarak', 'veya', 'ama' ve 'öyle' gibi ÇSİ'lerı aşırı kullandıkları sonucuna varıldı. Ayrıca yazılarında bazı söylem işaretleyicilerini yanlış kullandılar. Çalışmada ayrıca, öğrencilerin yazılarında akademik düzeye ulaşmak için söylem işaretlerini kullanma becerilerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study describes the use of discourse markers (DMs) in essays written by Iraqi B.A. students at Al-Qalam university college (in Kirkuk province, Iraq). The main aim of the current study is to find the use of DMs in essay writing by the participants. Ninety Iraqi B.A. students participated in this study. They were from three stages (freshmen, sophomores, and seniors). Ninety essays were written by the participants; each participant wrote one essay on topics that were specified. The DMs used by the participants were classified into four categories; a) Contrastive Markers (CDMs); b) Elaborative Markers (EDMs); c) Inferential Markers (IDMs) and d) Temporal Markers (TDMs). The findings of the current study show that the participants used EDMs (66%) followed by TDMs (17%), CMDs (11%), and IDMs (6%). It was concluded that the students overused the EDMs, such as 'and', 'as', 'or', 'but', and 'so'. In addition, they misused some DMs in their writing. The study also concluded that students' ability in using discourse markers has to be developed to reach the academic level in their writing.