Raftan soğutmalı ticari dondurucularda R404a soğutucu akışkanının yerine soğutucu akışkan R290 kullanımının soğutma performansı açısından incelenmesi
The cooling performance analysis of R290 refrigerant instead of R404a at commercial freezer
  1. Tez No: 673426
  2. Yazar: EGEMEN BİÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda iklim değişikliği konusu gelişmekte ve gelişen ülkelerin gündeminde yer almaktadır. Özellikle sanayi devriminin ilanından sonra artan sera gazlarının yayılımı ile birlikte küresel ısınma problemi hayatımıza girerek buzulların erimesinden tarım alanlarının azalmasına kadar birçok olumsuz etkiye neden olmaktadır. Küresel ısınma ile birlikte günümüzde önemli bir yer işgal eden konulardan biri de enerji verimliliği konusudur. Yaşantıda çok önemli bir yere sahip olan enerjinin korunumu için son zamanlarda bilim adamlarının birçok çalışma yaptığı görülmektedir. Bu çalışmada raftan soğutmalı ticari tip dondurucunun soğutma sistemde kullanılan, küresel ısınmaya olumsuz yönde etki eden R404A soğutucu akışkanının yerine doğal ve çevre dostu olan R290 soğutucu akışkanının kullanımı incelenmiştir. Soğutucu sistemde, karşılaştırmalı performans testleri, enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Yapılan performans testleri sonucunda R290 soğutucu akışkanın R404A soğutucu akışkanına yakın soğutma performansı gösterdiği bulunmuştur. Yapılan analizlere göre R290 soğutucu akışkanlı çevrimin R404A soğutucu akışkanlı çevrime göre sistem COP'sinin ve ekserji verimliliğinin sırasıyla %7 ve %17 daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Performans testleri ve yapılan analizler sonucunda raftan soğutmalı ticari tip dikey dondurucuda R290 soğutucu akışkanın R404A soğutucu akışkanı yerine uygun bir kompresör seçimi ile kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently developed and developing countries pay attention to climate change issue. Global warming problem has been entered our lives after industrial revolution with increasing greenhouse gases and it has many negative effects such as melting glaciers, decresing agricultural area. One of the most important issues with global warming is energy efficieny. It is seen that scientists have done many studies recently for the conservation of energy which has a very important place in our lives. In this study, useage of natural and environment friendly refrigerant R290 has been investigated instead of R404A which has negative effect to global warming. Examination has been made on shelf-cooled commercial freezer. Comparative performans tests were performed and energy and exergy analysis are done. According to cooling performance test results, it has been seen that cooling performance of R290 refrigerant was close to R404A refrigerant. Also according to analysis it has been seen that system COP and exergy efficiency of cooling system with R290 refrigerant is higher than cooling system with R404A refrigerant %7 and %17 respectively. These performance tests and energy and exergy analysis show that R290 refrigerant can be used with a suitable compressor selection instead of R404A refrigerant in commercial vertical freezer.