İki boyutlu ayrık zamanlı dizgelerde temel özellikler ve ayrılabilir dizgelerde model tanıma indirgeme yöntemleri
Two dimensional discrete time systems and model reduction methods for seperable system
  1. Tez No: 67343
  2. Yazar: SERAP KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Sunulan tez çalışmasında, günümüzde gittikçe daha çok ilgi duyulan ve görüntünün işlenmesi, düzeltilmesi veya süzgeçlenmesi konularında yaygın olarak kullanılan 2-B sayısal dizgelerin temel özellikleri elde edilerek verilmiş ve özellikle iki 1-B dizgeye ayrıştırılabilen dizgeler incelenmiştir. 1-B dizgeler için bilinen ve geliştirilmiş tüm tekniklerin genelleştirilerek kullanımına olanak sağlayan iki 1-B dizgeye ayrılabilir dizgeler, özelliklerinin incelenmesi ve denetiminin kolay programlanabilir olması dolayısıyla tercih edilmiştir. Model tanıma ve indirgemeye ilişkin üç yöntem, bilgisayar yardımıyla gerçeklenmiş ve kendi aralarında model tanıma ve indirgemedeki iyilikleri açısından kıyaslanmıştır. Tez çalışmasının tüm hesaplama ve değerlendirmeleri MATLAB dilinde yazılan bilgisayar programlarıyla gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In recent years there has been a great deal of interest in two-dimensional (2-D) systems and their application. In this thesis, our interest lies in 2-D systems' basic properties and model reduction techniquies of 2-D discrete time systems. Here, three model reduction procedure are presented for separable systems. These three procedures, should be able to implemented on a computer with high computational efficiency and less memory requirement and is compaired each other. All computes and simulations was done using Matlab.