Türkiye'de bilgi toplumu görünümü ve çalışmanın dönüşümü
Information society outlook in Turkey and transformation of work
- Tez No: 673471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada bilgi toplumu ve değişen emek süreci konusu ele alınarak, çalışmanın dönüşümü ve Türkiye'nin bilgi toplumu görünümü incelenmiştir. 21. yüzyılda bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde, tarihte sanayi toplumuna geçişte olduğu gibi; toplumsal ve ekonomik hayatın her alanında kendini gösteren bir dönüşüm yaşanmaktadır. Bilgi iletişim teknolojilerinin sosyal ve ekonomik hayata entegre edilmesi gelişmişlik için önem arz etmekte, toplumsal refahı arttırmaktadır. Üretim süreçlerine bilgi iletişim teknolojilerinin dâhil edilmesi tarih boyunca sürekli bir değişim içerisinde olan emek ve çalışmayı da etkilemiştir. Ekonominin asli üretim unsurunun değişmesi sosyal hayatı da etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by dealing with information society and changing labor process; flexible working and remote working the transformation process taking place along with the introduction of the concept of working life and outlook in Turkey's transition to the knowledge society is analyzed. Depending on the development of information and communication technologies in the 21st century, as in the transition to the industrial society in history; the transformation is taking place that manifests itself in all areas of social and economic life. Integration of information communication technologies to social and economic life is extremely important for development and increases social welfare. The inclusion of information communication technologies in the production processes has also affected labor and work, which have been in constant state of change throughout history. The change in the main factor of the economy has also affected the social life.