Epilepsi'li hastalarda plazma miRNA ekspresyon profillerinin araştırılması
Investigation of plasma mirna expression profiles in patients with epilepsy
- Tez No: 673499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DERİCİ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Epilepsi; kortikal nöronlardaki anormal ve aşırı elektriksel deşarj sonucu ortaya çıkan, ani, tekrarlayıcı, tanımlanabilen bir olayla tetiklenmemiş epilepsi nöbetleri ile karakterize bir durumdur. Epileptik nöbet gerçekleştiğinde hastada gelip geçici bilinç kaybı veya farklı özelliklerde belirtiler olmaktadır. Epilepsinin olumsuz sonuçlarından genetik bozuklukların ve serebral hipoperfüzyonun sorumlu olduğunu söyleyen çeşitli teoriler ortaya konmuştur. Mikro RNA'lar (miRNA) protein sentezini düzenleyen RNA parçacıklarıdır. Dokuda ve vücut sıvılarında stabil olarak bulunmaktadırlar. Bu özellikleri onları ideal tanı ve tedavi ajanı haline getirmektedir. Önceleri“junk (çöp) RNA”lar olarak göz ardı edilen bu RNA sınıfı, son zamanlarda insan genlerinin 2/3'ünü kontrol ettiği tahmin edilen ve birçok fizyolojik süreçte yer alan moleküller olarak kabul edilmektedir. Kanser, inflamatuar, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıklarda, etiyolojide rol alabileceği belirtilen ve bu alanda çalışmaların yoğunlaştığı mikroRNA (miRNA, miR-) araştırmaları son dönemlerde özellikle ilgi toplamaktadır. Nörodejeneratif hastalıklarla yapılan çeşitli çalışmalarda birçok miRNA araştırılmış; özellikle miR-124, miR-132 ve miR-146a'nın bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Ayrıca miRNA'ların yine tanı alan olgularda prognostik değerlerinin olabileceği ve ileri dönemde tedavi hedefi olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğinde Epilepsi tanısı almış olan hastalarda başta miR-34, miR-124, miR-132, miR-146a olmak üzere çeşitli mikroRNA'ların ekspresyon düzeylerini, sağlıklı kontroller ile kıyaslayarak ekspresyon profillerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yaptığımız çalışmada epilepsi grubunda kontrol grubuna göre let-7d, miR320a ve miR34a-5p'de ekspresyon artışı; let-7c, let-7e ve miR-124'de ciddi bir ekspresyon azalışı saptamış olmamıza rağmen hasta sayımızın yetersizliği sebebiyle bu artış ve azalışların anlamlılık düzeyinde olmadığı görülmüştür. Hasta ve kontrol grubundaki birey sayımızın arttırılarak çalışmanın devam ettirilmesi ile, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edeceğimizi düşünmekteyiz. miRNA'lar ve epilepsi gelişimiyle ilgili ekspresyon profillerinin belirlenmesinin, miRNA'ların tanısal biyobelirteç ve terapötik hedef olarak kullanılmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy; a condition characterized by sudden, repetitive, unidentifiable epileptic seizures that result from abnormal and excessive electrical discharge in cortical neurons. When an epileptic seizure occurs, the patient comes and has temporary loss of consciousness or symptoms with different features. Various theories have been put forward claiming that genetic disorders and cerebral hypoperfusion are responsible for the negative consequences of epilepsy. Micro RNAs (miRNA) are RNA particles that regulate protein synthesis. They are stable in tissue and body fluids. These properties make them the ideal diagnostic and therapeutic agent. This class of RNA, which was previously ignored as“junk (garbage) RNAs”, is considered as molecules that are estimated to control 2/3 of human genes and are involved in many physiological processes. In cancer, inflammatory, cardiovascular and neurodegenerative diseases, microRNA (miRNA, miR-) researches, which are stated to have a role in etiology and have been concentrated in this field, have gained particular attention in recent years. Many miRNAs have been investigated in various studies with neurodegenerative diseases; In particular, it has been noted that miR-124, miR-132, and miR-146a can be used as a biomarker. It is also stated that miRNAs may have prognostic values in cases diagnosed again and can be used as treatment targets in the future. In this study, it was aimed to reveal the expression profiles of various microRNAs, especially miR-34, miR-124, miR-132, miR-146a, in patients diagnosed with epilepsy at Mersin University Medical Faculty Neurology Clinic, with healthy controls. In our study, the expression increase in let-7d, miR320a and miR34a-5p in the epilepsy group compared to the control group; Although we detected a significant decrease in the expression in let-7c, let-7e and miR-124, it was observed that these increases and decreases were not significant due to the insufficient number of patients. We think that by continuing the study by increasing the number of individuals in the patient and control groups, we will obtain statistically significant results. It is aimed to determine expression profiles related to miRNAs and epilepsy development, to contribute to the use of miRNAs as diagnostic biomarkers and therapeutic targets.