Fokal kortikal displazili hastaların astroglial dokularında glutamat taşıyıcıları EAAT-1 ve EAAT-2 ekspresyonunun araştırılması
The expression of glutamate transporters EAAT-1 AND EAAT-2 in astroglial cells of patients with focal cortical dysplasia
- Tez No: 224618
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Patoloji, Neurology, Neurosurgery, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş:Santral sinir sisteminin önemli bir eksitatuar nörotransmiteri olan Glutamat'ın hücredışı ortamdaki artışı epileptik aktivitenin başlatılmasına,yayılmasına ve devam ettirilmesine yol açmaktadır.Hücre dışındaki Glutamat,sodyum-bağımlı glutamat taşıyıcıları (EAAT'ler) yardımıyla glia ve nöron içerisine taşınarak ortamdan temizlenir.Pediatrik dirençli epilepsinin önemli bir nedeni olan fokal kortikal displazi'de(FKD) EAAT ekspresyonunu araştıran bir çalışma literaturde bulunmamaktadır.Bu çalışmanın amacı FKD hastalarının astroglial dokularında bu taşıyıcı proteinlerin ekspresyonunu incelemek ve FKD epileptogenezi ile olası ilişkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem:İlaca dirençli epilepsi nedeniyle İ.Ü.C.T.F Epilepsi Cerrahisi ekibi tarafından opere edilen 33 FKD olgusunun parafine gömülü spesimenleri immünohistokimyasal tekniklerle hücre çeşidi bazında ayrıayrı,EAAT-1 ve EAAT-2'nin dağılımı ve ekspresyonunun immünreaktivite yoğunluğu (IR) açılarından boyanarak incelendi.Kontrol grubu olarak temporal lobektomi uygulanan 5 epileptik hastanın patoloji incelemesi normal gelen kortikal spesimenleri kullanıldı.İkinci kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet uyumlu,nörolojik hastalık hikayesi bulunmayan 10 postmortem olgunun taze kortikal doku örnekleri kullanıldı.Bulgular:Hasta grubu(20E/13K;yaş ortalaması 23,7±11.05) ile kontrol grubu(8E/7K;yaş ortalaması 30,8±15.0) EAAT-1 ve EAAT-2 ekspresyonlarının IR'si,astrositer tutulum düzeyi ve yoğunluğun dağılım paterni açılarından incelendiğinde hasta grubunda IR yoğunluğunun ve astrositer tutulumun kontrol grubuna göre azaldığı saptandı.Dağılım paternlerinin ise kontrol grubuna göre her iki taşıyıcı için daha diffüz olduğu saptandı.FKD tiplerine göre korelasyonda FKD'deki yapısal bozukluklar arttıkça,taşıyıcı ekspresyon yoğunluğunun ve astrositer tutulumun azaldığı ve dağılım paterninin daha diffüz olduğu saptandı.Sonuç:Bu çalışmanın sonuçları ile FKD'li hastalarda kontrol grubuna göre glutamat taşıyıcılarının ekspresyon düzeyinde belirgin azalma olduğunu ve taşıyıcıların kortikal dağılımının daha yaygın olduğu gösterilmiştir.Bu bulgular artmış ekstrasellüler glutamat düzeyleri ile FKD patofizyolojisi arasında bir ilişkinin bulunduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background:Glutamate is the major excitatory neurotransmitter in the central nervous system and abnormal increases in its? extracellular concentration is thought to play a crucial role in the initiation, spread and maintenance of epileptic activity.Extracellular glutamate is cleared from the medium via sodium-dependent glutamate transporters(EAATs) located in the plasma membranes of astroglial cells and neurons.There is no study exists in the literature investigating the EAAT expression in patients with focal cortical dysplasia which is among the important disorders leading to multidrug resistant epilepsy in the pediatric population .The aim of this study is to examine expression of these transporter proteins in the astroglial cells of patients with FCD and to demonstrate its possible relationship with FCD epileptogenesis.Material and Methods:The paraffin embedded surgical specimens of 33 FCD cases with multidrug resistant epilepsy who were operated by the İ.U.C.T.F epilepsy surgery team, were stained immunohistochemically and evaluated for EAAT-1 and EAAT-2 distribution and expression immunoreactivity (IR).The control group consisted of the normal tissue specimens of 5 patients who underwent temporal lobectomy for epilepsy surgery.As a second control group, temporal cortex of 10 fresh postmortem cases who had no history of neurological disease and whose average age and gender were consistent with the patient group were used.Results:In terms of the density of expression,astrocytic expression and the expression pattern between the patient group (20M/13F;mean age 23,7±11.05) and the control groups (8M/7F;mean age 30,8±15.0) patient group had had lower IR density and astrocytic expression than the control group. The patern of transporter expression was diffuse in the patient group when compared with controls for both transorters.As the FCD?s structural abnormalities increase,the density of expression and astrocytic expression tend to decrease and the patern of expression becomes more diffuse.Conclusion:The results of this study reveal that the levels of glutamate transporters expression are decreased and diffusely distributed in FCD when compared to the controls, suggesting a relationship between the increased extracellular concentrations of glutamate and FCD pathophysiology.