Örüntü tabanlı matematik eğitimi programı'nın 60-69 aylık çocukların görsel algılamaları üzerine etkisi
The effect of pattern-based mathematics education program on visual perceptions of 60-69 month old children
  1. Tez No: 673517
  2. Yazar: ŞEYMA ATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAMLIBEL ÇAKMAK, DOÇ. DR. MÜGE YURTSEVER KILIÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma kapsamında, hazırlanan Örüntü Tabanlı Matematik Eğitimi Programı'nın 60-69 aylık çocukların görsel algılamaları üzerine etkisi incelenmiştir. Örüntü Tabanlı Matematik Eğitimi Programı; araştırmacı tarafından oluşturulan 24 etkinlik planından ve örüntü becerisi ile görsel algı alt boyutlarının ilişkilendirildiği özel olarak tasarlanmış 5 farklı materyalden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı iki farklı özel ilkokul bünyesinden amaçsal örnekleme yöntemi ile seçilen anasınıflarında eğitim görmekte olan 17 deney, 17 kontrol olmak üzere toplam 34 çocuktan oluşmaktadır. Ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile düzenlenen çalışmada veri toplama aracı olarak, Frostig Görsel Algı Testi ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak parametrik olmayan test teknikleri ile analiz edilmiştir. Programın uygulandığı deney grubu çocuklarında el-göz koordinasyonu, şekil-zemin ayrımı, algılama sabitliği, mekân konum algısı, mekânsal ilişkilerin algılanması boyutlarında ve testten alınan toplam puanlarda ön test puanlarına kıyasla son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artışlar tespit edilmiştir. Ayrıca, bu durum üç hafta sonra uygulanan kalıcılık testi sonuçlarında korunmuştur. MEB eğitim programına devam eden kontrol grubu çocuklarında görsel algı alt boyutlarında ve testten alınan toplam puanda istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme belirlenmemiştir. Elde edilen sonuçlara dayanılarak Örüntü Tabanlı Matematik Eğitimi Programı'nın, 60-69 aylık çocukların el-göz koordinasyonu, şekil-zemin ayrımı, algılama sabitliği, mekân konum algısı, mekânsal ilişkilerin algılanması alt boyutları ve testten aldıkları toplam puanları üzerinde anlamlı etki gösterdiği belirlenmiştir. Matematiksel örüntülerin çocukların görsel algılamaları üzerinde boylamsal etkisini belirlemek amacıyla hem okul öncesi hem de ilkokul döneminde incelenmesi önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Okul Öncesi Dönem, Matematik Eğitim Programı, Örüntü, Görsel Algılama
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, the effect of the Pattern-Based Mathematics Education Program on the visual perception of 60-69 month-old children was examined. Pattern Based Mathematics Education Program; it consists of 24 activity plans created by the researcher and 5 different materials specially designed in which the pattern skill and visual perception sub-dimensions are associated. The study group of the research consists of a total of 34 children, 17 experimental and 17 control, who are studying in kindergartens selected by purposive sampling method from two different private primary schools affiliated to the Erzincan Provincial Directorate of National Education. Frostig Visual Perception Test and Demographic Information Form were used as data collection tools in the study, which was organized with a pretest-posttest control group quasi-experimental design. The data obtained as a result of the application were analyzed with nonparametric test techniques using the SPSS 22 package program. In the experimental group children in which the program was applied, statistically significant increases were found in the post-test scores compared to the pre-test scores in the dimensions of hand-eye coordination, shape-ground separation, perception constancy, spatial position perception, perception of spatial relationships and the total scores obtained from the test. In addition, this situation was preserved in the permanence test results applied three weeks later. No statistically significant improvement was found in the visual perception sub-dimensions and the total score obtained from the test in the control group children who continued the MEB education program. Based on the results obtained, it was determined that the Pattern-Based Mathematics Education Program had a significant effect on the hand-eye coordination, shape-ground separation, perception constancy, spatial position perception, perception of spatial relations sub-dimensions and total scores of 60-69 month-old children. perception of spatial relations sub-dimensions and total scores of 60-69 month-old children. In order to determine the longitudinal effects of mathematical patterns on children's visual perception, it has been suggested to be examined both in preschool and primary school periods. KEYWORDS: Preschool Period, Mathematics Education Program, Pattern, Visual Perception