Ortaokul öğrencilerinin bağımsız ve yarı bağımsız genelleme görevlerindeki örüntü oluşturma süreçleri
Patterning process of middle students in free and semi-free generalization tasks
- Tez No: 696219
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin öğretim deneyi sürecinde yarı bağımsız ve bağımsız örüntüleri genelleme bağlamında oluşturdukları partonomik yapıları ve bu yapıların fonksiyon tabanlı genelleme sürecine etkisini incelemektir. Araştırmada verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında nitel araştırma yönetimi benimsenmiş ve çalışma öğretim deneyi olarak tasarlanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kütahya ilinin Simav ilçesinde bulunan Osmanbey ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Öğretim deneyi üç düşük, üç orta ve üç yüksek düzeydeki dokuz öğrenciden oluşan ortaokul altıncı sınıf grubuyla dokuz haftalık sınıf uygulamaları olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler öğrencilerle gerçekleştirilen klinik görüşme videoları, sınıf öğretim dersleri videoları ve öğrenci dokümanları ile toplanmıştır. Araştırma sonunda ön klinik görüşmelerde öğrencilerin çoğunlukla sayı örüntüsüne dayalı şekil örüntüsü oluştururken, son klinik görüşmelerde ise öğrencilerin çoğunluğunun partonomik ilişkilere dayalı örüntü oluşturdukları ve oluşturdukları örüntüleri standart ya da standart olmayan fonksiyon tabanlı genelledikleri gözlenmiştir. Bu süreçte öğrencilerin çoğunluğunun, tablo temsili, sözel temsil, yarı sembolik ve sembolik temsilleri kullandığı ve temsiller arası geçiş yapabildikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin temsilleri kendi içinde anlamlı kullandıkları da gözlenen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine partonomic structures that middle school sixth grade students formed in the context of generalizing semi-free and free patterns during teaching experiment process and the effect of these structures on the function-based generalization process. Qualitative research management was adopted in the collection, analysis and interpretation of data in the research and the study was designed as a teaching experiment. The research was carried out in the Osmanbey Middle School in Simav district of Kütahya province, in the 2018-2019 academic year. The teaching experiment was carried out as a nine-week classroom practices with a middle school sixth grade group consisting of three low, three middle and three high-level students. The data in the study were collected with clinical interview videos, classroom teaching lecture videos and student documents. At the end of the study, while it was observed that students mostly formed a figural pattern based on number pattern in the pre-clinical interviews, the majority of the students created patterns based on partonomic relationships in the last clinical interviews, and generalized patterns they formed based on standard or non-standard functions. In this process, it was determined that most of the students used table representation, verbal representation, semi-symbolic and symbolic representations and were able to switch between representations. In addition, it was among the observed results that the students used the representations meaningfully in themselves.