Duygusal emek ile iş doyumu ilişkisinde kendini ayarlamanın rolü: Akademisyenler üzerine bir araştırma
The role of self-monitoring on emotional labor and jobsatisfaction relationship: A study on academics
  1. Tez No: 673522
  2. Yazar: MEHMET TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı akademisyenlerin iş yaşamında hangi duygusal emek davranışlarını (yüzeysel rol, derin rol, doğal duygular) ne düzeyde tercih ettiğini, sergiledikleri duygusal emek davranışlarının iş doyumları ile ilişkisini ve bu ilişkide kendini ayarlamanın rolünü araştırmaktır. Örneklem grubu Türkiye'de devlet üniversitelerinde faaliyetlerini sürdüren 436 akademisyenden oluşmaktadır. Araştırma sonuçları akademisyenlerin öğrenciler ile etkileşimdeyken çoğu zaman doğal duygular sergilediğini, en az sergilenen duygusal emek davranışının ise yüzeysel rol olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yüzeysel rol yapmanın iş doyumu üzerinde olumsuz, doğal duyguların ise olumlu etkisi olduğunu bulguladık. Derin rolün ise iş doyumu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Kendini ayarlamanın düzenleyici rolünün test edildiği analiz sonuçları duygusal emek ve iş doyumu ilişkisinde düzenleyici etkinin bulunmadığını göstermektedir. Ancak kendini ayarlama düzeyine (düşük ve yüksek) göre duygusal emek ve iş doyumu ilişkisinin test edildiği regresyon analizi sonuçlarında modellerin birbirinden farklı olduğu bulunmuştur. Buna göre kendini ayarlama düzeyi düşük bireylerde doğal duyguların iş doyumu üzerindeki olumlu etkisi kendini ayarlama düzeyi yüksek olan bireylerden daha fazladır. Yüzeysel rolün iş doyumu üzerindeki olumsuz etkisi ise kendini ayarlama düzeyi yüksek bireylerde daha düşük seviyededir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate which emotional labor behaviors (surface acting, deep acting, genuine emotions) academicians prefer in business life, the relationship between their emotional labor behaviors and their job satisfaction and the role of self-monitoring in this relationship. The sample of the study consists of 436 academicians who work at state universities in Turkey. The results of the research show that most of the time academicians display genuine emotions when interacting with students while the least displayed behavior is surface acting. We also found that surface acting has a negative effect on job satisfaction while genuine emotions have a positive effect. On the other hand, deep acting doesn't have a significant effect on job satisfaction. In addition, even though the moderating effect of self-monitoring over the relationship between emotional labor and job satisfaction was not significant, the regressionan alysis results on the relationship between emotional labor and job satisfaction were found to be different under the different levels of self-monitoring (low-high). Accordingly, the positive effect of genuine emotions over job satisfaction was higher on participants with low self-monitoring than on participants with high self-monitoring. Moreover, the negative effect of the surface acting over job satisfaction was lower on participants with high self-monitoring.