Demokrat Parti Dönemi'nde Zonguldak(1950-1960)
Zonguldak in The Democrat Party Period (1950-1960)
  1. Tez No: 673531
  2. Yazar: HASAN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Demokrat Parti'nin iktidarı boyunca Zonguldak'ta siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda yaşanan önemli değişimler tezde incelenmiştir. Siyasi hayatta 1950 yılına kadar CHP'nin tek parti olarak önde olduğu Zonguldak'ta 1950, 1954 ve 1957 yılında yapılan genel seçimleri DP liste halinde kazanmıştır. Kentte,1950-1960 yılları arasında DP ve CHP rekabetinin dışında Millet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Hürriyet Partisi teşkilatlarını kurarak siyasette kendilerine yer edinse de Demokrat Parti'nin kalesi olan Zonguldak'ta pek varlık gösterememişlerdir. Sosyal alanda hastaneler, sağlık merkezleri ve sosyal tesisler hizmete açılmıştır. Kültürel alanda, eğitim çalışmaları öncelikli olarak ele alınmış ve Zonguldak'ın ilçesinden köylerine kadar yeni okullar inşa edilmiştir. Bu dönemde sosyal hayatın canlanması için yeni sinemalar açılmış, şehre gelen önemli sanatkarlardan Zeki Müren ve Hamiyet Yüceses gibi isimler konser vermiştir. Ayrıca Amasrayı Sevenler Derneği, Yardımsevenler Derneği gibi dernekler de organizasyonlar düzenleyerek tiyatro topluluklarının temsil vermesini sağlamıştır. Türkiye'de DP'nin iktidara gelmesi ile birlikte kentte başta Demokrat Zonguldak, Demokrat Türkiye, Sabah gibi DP yanlısı gazeteler yayın hayatına girmiştir. Zonguldak ekonomik hayatın köşe başlarından tarım, hayvancılık ve madenciliğin gelişmesi adına adımlar atılmıştır. Tarım ve hayvancılıkta yeni zirai tekniklerin kullanılması, tarımın teşvik edilmesi ve hayvancılığın ıslah edilmesi DP iktidarı tarafından desteklenmiştir. Kömür madenciliği konusunda başta yeni kömür yıkama tesisleri olmak üzere Zonguldak ve Ereğli limanları hizmete açılarak taşımada kolaylık sağlanmıştır. DP döneminde ulaşımda kara yolu, demir yolu, deniz yolunun dışında hava yolu da kullanılmaya başlanmıştır. Zonguldak'ta var olan sanayi tesislerinden Ereğli Kömür İşletmeleri genişletilmiş, yeni kurulan Çatalağzı Elektrik Santrali, Ateş Tuğla Fabrikası'nın üretimi arttırılarak kent ve ülke ekonomisine katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the rule of the Democratic Party, important changes have been experienced in political, social, cultural and economic fields in Zonguldak. In political life, until 1950, the CHP was ahead as the only party in Zonguldak, where DP won the general elections held in 1950, 1954 and 1957. In the city between 1950 and 1960, apart from the DP and CHP competition, the Nation Party, the Republican Nation Party, the Republican Peasant Nation Party and the Freedom Party by establishing their organizations, they have a place in politics. Hospitals, health centers and social facilities were opened in the social field. In the cultural field, educational studies were handled with priority and new schools were built from the district of Zonguldak to its villages. During this period, new cinemas were opened to revive social life, Zeki Müren and Hamiyet Yüceses, one of the important artists who came to the city, gave a concert. In addition, associations such as Amasrasi Lovers Association and Yardımsevenler Association have organized events and enabled theater groups to represent. DP-based newspapers was established with the coming to power in Turkey DP. Democratic Zonguldak, Turkey Democrat, entered the morning newspapers, such as broadcasting. With the establishment of these newspapers, the press, like politics, was divided into two poles. Steps have been taken to develop agriculture, animal husbandry and mining, one of the cornerstones of the economic life in Zonguldak. The use of new agricultural techniques in agriculture and animal husbandry, the promotion of agriculture and the improvement of animal husbandry were supported by the DP government. Especially on coal mining firstly new coal washing facilities were opened, Zonguldak and Ereğli ports were put into service to making transportation easier. During the DP period, in addition to the highway, railroad and sea route, airways started to be used in transportation. Ereğli Coal Enterprises, one of the existing industrial facilities in Zonguldak, has been expanded, and the production of the newly established Çatalağzı Power Plant and Fire Brick Factory has been increased and contributed to the economy of the city and the country.