Türkiye'de solun gelişimi ve 'Sömürücüye Yumruk' Gazetesi
The development of the political left in Turkey and Newspaper 'Sömürücüye Yumruk'
  1. Tez No: 783353
  2. Yazar: TUNA GEMRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Osmanlı'da halk ikinci defa yönetime 1908'de ortak oldu. Özgürlükler yeni kanunlarla koruma altına alındı. Bu dönemde Osmanlı Devleti'nin ilk sosyalist partisi olan Osmanlı Sosyalist Fırkası (OSF) 1910'da kuruldu. I. Dünya Savaşı Osmanlı'nın mağlubiyeti ile sonuçlandı. Mondros Mütarekesi (30 Ekim 1918) ile yeni bir dönem başladı. İstanbul'da 1919'da iki siyasi parti kuruldu. Bunlar Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası (TİÇSF) ve Türkiye Sosyalist Fırkası (TSF) idi. Milli Mücadele Dönemi'nde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Hükümeti ile Rusya'daki yeni rejim arasındaki ilişkilerle koşut olarak sol hareketler de inişli çıkışlı bir yapı arz etti. Cumhuriyet Rejimi'ne geçiş ile birlikte sol hareketler için yeni bir süreç başladı. Ülkedeki gerici eylemler ya da rejim karşıtı isyanlar sol yapılanmalara olumsuz yansıdı. II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de çok partili siyasi hayat için yeni bir süreç başlatıldı. Sol görüşlere sahip siyasi kurumlar kuruldu. Basın faaliyetleri de arttı. Yine ülkenin o günkü şatlarında yaşanılan olumsuzluklar doğrudan sol yapılanmaları etkiledi. Siyasi kurumlar kapatıldı. Haklar kısıtlandı. 14 Mayıs 1950'de Demokrat Parti' (DP)'nin iktidara gelmesi ile siyasette yeni bir söylem yer edinmeye başladı. Kısa sürede iyimserliğin karamsarlık aldı. İktidar-Muhalefet ilişkileri gerginleşti. 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi sonucunda DP iktidarı sona erdi. Yönetimi devralan Milli Birlik Komitesi (MBK) basının üzerinden kısıtlayıcı yasaları kaldırdı. Siyasi iktidarla emekçi kesimleri temsilcileri arasında yine anlaşmazlıklar gündeme geldi. Emekçi kesimlerin sözcüsü olduğu iddiasıyla Solcu bir yapılanma olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) 13 Şubat 1961'de kuruldu. TBMM'nde de temsil imkânı elde edecekti. 1963 yılında kurulan TİP Zonguldak İl Teşkilatı ise 4 Ekim 1967'de“Sömürücüye Yumruk”gazetesini çıkardı. Sömürücüye Yumruk“ gazetesi 4 Ekim 1967'de ilk sayısını yayımlandı. Gazetenin sahibi aynı zamanda da TİP Zonguldak İl Başkanı Hüsamettin Güven'di. ”Sömürücüye Yumruk" 23 Nisan 1971'e kadar toplamda otuz üç sayı olarak yayımlandı. TİP'e ait siyasi gelişmeler ve emek dünyasına ait haberler kamuoyu ile paylaşıldı. Bununla birlikte işçi sınıfının bilinçlenmesi adına sosyalizm, sınıf, toplumların oluşumu gibi ideolojik konulara da yer verildi.
Özet (Çeviri)
The public became a partner in the government for the second time in 1908 In the Ottoman Empire. Freedoms were taken under protection thanks to the new laws. In this period, the Ottoman Socialist Party which was the the first socialist party of the Ottoman Empire was founded in 1910.The first world war concluded with the defeat of the Ottoman Empire. A new era started with the Armistice of Mudros (October 30 th ,1918). In Istanbul ,two political parties were founded in 1919 . These are Turkish Workers and Peasants Socialist Party and the Turkish Socialist Party. In the National Struggle Period, the reletionship between the Goverment of Turkish Grand National Assembly and the new regime in Russia affected the left movements with ups and downs.With the transition to the Republican Regime, A new process began for the left movements. Reactionary actions or anti-regime riots in the country had negative effect on left movements. Reactionary actions or anti-regime riots in the country had negative effects on the left movements . A new process was started for multi party political life in Turkey after World War II. Political institutions with left- views were established. Press activities also increased. Again,the negativities experienced in the conditions of the country that day were directly affected the left movements. Political institutions were closed. Rights are restricted. With the coming to power of the Democratic Party on May 14th , 1950, a new era in politics discourse began to take hold. The relationship between Power-Opposition became strained. As a result of the May 27th, 1960 Military Coup, the Democratic Party government came to an end. The National Unity Committee, which took over the administration, rescinded restrictive laws over the press. Disputes between the political power and the representatives of the working class came to the fore again.Workers' party of Turkey, a Leftist organization claiming to be the spokesperson of the working class, was founded on February 13th, 1961.It would also have the opportunity to be represented in Turkish Grand National Assembly. Zonguldak provincial organization of the workers' party of Turkey, which was established in 1963, published a newspaper called“Sömürücüye Yumruk”on October 4th, 1967. The newspaper published its first issue on October 4th, 1967. Hüsamettin Güven who was the owner of the newspaper was also the Provincial head of Zonguldak workers' party of Turkey.“Sömürücüye Yumruk”was published in thirty-three issues in total until April 23 rd,1971. Political developments of the workers' party of Turkey and news about the labor world were shared with the public.At the same time, ideological issues such as socialism and the formation of class societies are also included In order to raise awareness of the the working class.