Development a methodology for investigating motion sickness in context of autonomous driving
Otonom sürüş bağlamında hareket hastalığının araştırılması için bir metodolojinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 673532
  2. Yazar: ABDULKADİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Otonom taşıtlar; araç mekaniği, elektroniği, gelişmiş kontrol ve bilişim sistemlerini bütünleştiren, otonomluk düzeyine göre bağımsız karar verebilme yetenekleri ile donatılmış, özerk, insan sürücüsüz ya da robotik karayolu araçlarıdır. Araçların otonomluk ya da otomasyon düzeyleri SAE J3016'ya göre 6 seviyede (0-5) incelenmektedir. Seviye 3 ve üstü otomasyona sahip araçlar, belli düzeyde tek başına sürüş gerçekleştirebilmektedir. Bu durum sürücünün her zaman yola odaklanmasını gerektirmeyen görevleri de yerine getirmesine ve böylece sürücü ve yolcu rolleri arasında geçiş yapmasına olanak tanımaktadır. Araştırmalar, insanların yolcu oldukları sırada hareket hastalığından muzdarip olabileceğini, ancak bu rahatsızlığı araç kullanırken yaşamayabileceklerini göstermiştir. Hareket hastalığını en aza indirmek ve hareket konforunu artırmak konseptler geliştirilebilir ve test çalışmaları yapılabilir. Ancak test platformunun tasarımı ve geliştirilmesi için yapılandırılmış ve güvenilir bir metodoloji eksiktir. Bu açığı kapamak amacıyla bu çalışmada, çeşitli geliştirme metodolojileri üzerine bir benchmark çalışması yapılmış ve bundan ilham alınarak hareket hastalığı test platformu tasarımı için sıralı adımlar içeren yeni bir metodoloji geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autonomous veicles are integrated with vehicle mechanics, electronics, advanced control and information systems, equipped with independent decision-making capabilities according to the level of autonomy. According to SAE J3016, the autonomy or automation levels of vehicles are classified in 6 levels (0-5). Vehicles with level 3 and higher automation can drive alone at a certain level. This enables the driver to perform tasks that do not always need to be focused on the road, thereby switching between driver and passenger roles. Studies have shown that people may suffer from motion sickness while they are passengers, but might not experience this discomfort while driving. Concepts can be developed and testing can be done to minimize motion sickness and increase motion comfort. However, a structured and reliable methodology for the design and development of the test platform is missing. In order to fill this gap, a benchmark study was conducted on various development methodologies in this study and a new methodology including sequential steps was developed for motion sickness test platform design