Low-cost dual axis solar tracking system based on internet of things (IoT)
Nesnelerin interneti (IoT) tabanlı düşük maliyetli çift eksenli güneş takip sistemi
- Tez No: 673535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İzleme ve izleme ve performans değerlendirmesi için önemli bir husus, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini güneş fotovoltaik (PV) sistemlerine dahil etmektir. Bu proje, bir Arduino çift eksenli güneş monitörü geliştirmek için bir IoT izleme sistemi ile tasarlanmıştır. Kullanışlı güneş enerjisinin toplanması tipik olarak güneş enerjisidir. Yeterli enerji kaynakları dışında, birçok geleneksel teknoloji genellikle uzun yıllar boyunca güneş enerjisini kullanmıştır. Çevresel maliyetlerin anlaşılmasının düşük olduğu ve kaynakların kömür de dahil olmak üzere diğer enerji kaynaklarından sağlandığı durumlarda genellikle yararlıdır. Güneş paneli izleme sistemi, güneş panellerinde güneş hareketini kontrol etmek ve etkin bir şekilde izlemek için en güçlü teknolojidir. Güneş panelleri güneşliyken daha fazla enerji toplamak için güneş panellerinin güneş ışığı algılamasını geliştirir. Proje, Arduino Uno'nun ana kontrol ünitesi üzerinden iki eksenli güneş takip geliştiricilerinin gelişimini inceledi. Güneş ışığının tespiti için dört ışık direnci (LDR) ve bu proje için maksimum ışık yoğunluğu kullanıldı. Güneş'in LDR kaplı ışık kaynağı, güneş panelinde iki servo motor ile döner. Daha sonra WIFI ESP8266 aracı olarak kullanılan bir araçtır. IOT kontrol cihazı tarafından veri depolayabilen bir veritabanı kullanılmaktadır. Bu sistemin verimliliği test edilmiş ve bir eksenel güneş takip cihazı ile karşılaştırılmıştır. Bu, iki eksenli güneş takip sisteminde daha fazla enerji, voltaj ve akım oluşturur. Sonuçlar, güneşe dayalı takip çerçevesinin yeterliliği %45,11 civarında genişlettiğini ve güneşten alınan canlılığın sabah 8'den akşam 6'ya kadar arttığını gösteriyor. Ayrılmış Işık sensöründen giriş sinyallerini alan bir IOT Arduino mikro denetleyici sürücü birimi tarafından sınırlandırılan DC servo motor sürücüsü.
Özet (Çeviri)
A significant aspect for tracking and tracking and performance assessment is to incorporate the Internet of Things (IoT) technology in solar photovoltaic (PV) systems.This project is designed with an IOT monitoring system to develop an Arduino dual axis solar monitor.The system for collecting useful sun energy is typically solar energy.Excluding adequate supplies of energy,many traditional technologies have used solar energy generally over many years. It is generally useful when understanding of environmental costs is low and supplies are supplied by other sources of energy,including coal.The solar panel monitoring system is the most powerful technology to control and effectively monitor sun movement in solar panels. It enhances solar panels' sunlight detection to collect more energy while solar panels are sunny. The project examined the development of two-axis solar tracking developers through the main control unit of Arduino Uno.Four luminous resistors (LDRs) for the detection of sunlight and the maximum light intensity were used for this project. The LDR-covered light source of the Sun rotates with two servomotors in the solar panel. Next, WIFI ESP8266 is a tool used as an intermediary.A database that can store data is used by the IOT control device.It was tested and compared to one axial solar tracker for the efficiency of this system. This creates more energy, voltage and current in the two-axis solar tracking system. The outcomes show that the sun based following framework expanded the proficiency around 45.11% and vitality got from the sun is improved from 8.00AM to 6.00PM. DC servo engine drive constrained by an IOT Arduino microcontroller drive unit that gets input signals from devoted Light sensor.