Okul müdürlerinin öğretimsel denetim davranışlarının öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeyine etkisi
The effect of school principals 'instructional control behaviors on teachers' professional professionalism
  1. Tez No: 673534
  2. Yazar: İHSAN GÖKÇE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Okul Müdürlerinin Öğretimsel Denetim Davranışlarının Öğretmenlerin Mesleki Profesyonellik Düzeyine Etkisi”öğretmen görüşleri doğrultusunda belirlenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Zonguldak il merkezi ve Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli ve Kozlu ilçelerinde görev yapmakta olan 2327 öğretmen içinden tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 334 kişi ile yürütülmüştür. Araştırmada veriler, Yılmaz ve Altınkurt (2014) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği”(ÖMPÖ) ile Özdemir (2019) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin Ders Denetimi ve Dönütleri Ölçeği”(OMDDDÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki profesyonellik ölçeği; dört alt boyut ve toplamda 24 maddeden oluşan 5'li likert tipi ölçektir. Ölçeğin güvenilirlik katsayısı uygulama grubu için Cronbach's Alpha değeri 0,90 olarak bulunmuştur. Öğretimsel denetim ölçeği ise; dokuz maddeden oluşan 5'li likert tipi ölçektir. Verilerin analizinde, Tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney- U testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyon Kat Sayısı testi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve betimsel analizler için yüzde ve frekans kullanılmıştır. Okul müdürlerinin öğretimsel ders denetimi davranışının öğretmenlerin mesleki profesyonelliğine etkisine ilişkin öğretmen görüşlerine göre, kuruma katkı,duygusal emek, kişisel gelişim ile mesleki duyarlılık alt boyutlarında cinsiyet değişkenine göre farklılık ortaya çıkarken; kıdem, branş ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılık çıkmamıştır. Araştırmada kullanılan yöntemlerin bu alanda çalışan araştırmacılara ve öğretmenlere kuramsal ve uygulamaya dönük katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Okul müdürlerinin bilgi ve becerilerini geliştirmek için uzun süreli ve uygulamaya dayalı hizmet içi eğitimler düzenlenmelidir. Okul müdürleri eğitim yönetimi alanında ve öğretmenlerin kendi alanlarında tezli-tezsiz yüksek lisans yapmaları konusunda teşvik edilmelidir. Bu konuda MEB ile üniversiteler arasında protokol düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the“Effects of School Principals' Instructional Supervision Behaviors on Teachers' Professional Professionalism Level”in line with the opinions of teachers. The research was conducted with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The research was carried out with 334 people selected by using stratified sampling method among 2327 teachers working in Zonguldak city center and Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli and Kozlu districts in the 2020-2021 academic year. The data in the research were obtained by using the“Professional Professionalism of Teachers Scale”(ÖMPÖ) developed by Yılmaz and Altınkurt (2014) and the“School Principals' Course Supervision and Feedback Scale”(OMDDSS) developed by Özdemir (2019). Professional professionalism scale of teachers; It is a 5-point Likert-type scale consisting of four sub-dimensions and a total of 24 items. The Cronbach's Alpha value of the scale was found to be 0.90 for the application group. The instructional control scale is; It is a 5-point Likert-type scale consisting of nine items. One-way analysis of variance, Mann Whitney-U test, Spearman Rank Correlation Coefficient test, Multiple Linear Regression Analysis, and percentage and frequency were used for descriptive analysis. According to the opinions of the teachers on the effect of the instructional lesson supervision behavior of the school principals on the professional professionalism of the teachers, there were differences in the sub-dimensions of contribution to the institution, emotional labor, personal development and professional sensitivity according to the gender variable; There was no difference according to the variables of seniority, branch and educational status. It is thought that the methods used in the research will provide theoretical and practical contributions to researchers and teachers working in this field. In order to improve the knowledge and skills of school administrators, long-term and practice-based in-service training should be organized. School administrators should be encouraged to do master's degrees in the field of educational administration and teachers in their own fields. A protocol can be arranged between MEB and universities in this regard.