Bir ilkokulda okul çaplı olumlu davranışsal destek programının uygulanması
Implementation of a school-wide positive behavioral support program in a primary school
  1. Tez No: 673570
  2. Yazar: FEYAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YÜCESOY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir ilkokuldaki mevcut durumu ortaya koyarak okul çaplı bir olumlu davranışsal destek müdahalesi tasarlamak; tasarlanan bu okul çaplı olumlu davranışsal destek müdahalesinin, öğrencilerin problem davranışlarını azaltma, sosyal becerilerini geliştirme ve akademik yeterliklerini arttırma ile öğretmenlerin problem davranışların nedenlerine ilişkin görüşleri ve problem davranışlarla başa çıkma yolları üzerindeki etkisini incelemek; ayrıca müdahale sonrasında okul çaplı olumlu davranışsal destek müdahalesine ilişkin öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Eskişehir ili Tepebaşı ilçesindeki bir ilkokulda tasarlanan araştırma karma araştırma yöntemlerinden, karma yöntem müdahale deseniyle yedi öğretmen ve 100 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde öncelikle okulda gözlemler ve öğretmenlerle görüşmeler yapılarak öğrencilerin ve öğretmenlerin gereksinimleri ortaya konmuş ve bu gereksinimler dikkate alınarak olumlu davranışsal destek müdahalesi tasarlanmıştır. Müdahale uygulanmadan önce ve müdahale tamamlandıktan sonra öğretmenlerden problem davranışların nedenlerine ilişkin görüşleri ile problem davranışlarla başa çıkma yollarına; öğrencilerden ise problem davranış ve sosyal beceri sergileme sıklığı ve akademik yeterlik düzeylerine ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler nicel ve nitel veri analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazına dayalı olarak çeşitli açılardan tartışılarak uygulama ve ileri araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are to design a school-wide positive behavioral support intervention by investigating the current situation in a primary school and to examine the intervention's impact on reducing students' problem behaviors, improving their social skills, and increasing their academic competence. It also aims to reveal teachers' views on the causes of and ways of dealing with problem behaviors and their views on the intervention after its completion. The research, designed in a primary school in Eskişehir province, Tepebaşı district, was carried out with seven teachers and 100 students with a mixed methods intervention design. During the research process, the needs of students and teachers were revealed by observations and interviews with teachers at the school, and a positive behavioral support intervention was designed by considering those needs. Before and after the intervention was completed, teachers' opinions on the reasons for and ways of dealing with problem behaviors were recorded. In addition, data on problem behaviors, social skills, and academic competence levels was collected from students. The data obtained in the study was analyzed using quantitative and qualitative techniques. The findings of the study were discussed from various angles based on the literature, and suggestions for application and advanced research were given.