Büyük Selçuklu Devleti'nde sultan ümera ilişkileri
Relations with sultan orders in the Great Seljuk State
- Tez No: 673571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın konusu“Büyük Selçuklu Devleti'nde Sultan Ümera İlişkileri”dir. Büyük Selçuklu sultanlarının devletin önde gelen isimleri ile olan ilişkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışma giriş ile birlikte dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında kısaca Türk hâkimiyet telakkisinin temelleri doğrultusunda Türk sultanlarının ümera ile olan ilişkilerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde hızla kurumsallaşma yoluna giren Büyük Selçuklu Devleti'nde ümeranın ve sultanın nasıl uyum içerisinde çalıştıkları ve bunun doğal bir neticesi olarak devletin sınırlarının nasıl genişlediği görülmüştür. Üçüncü bölümde özellikle ümeranın başı olan vezir Nizamülmülk ile Sultan Melikşah arasındaki ilişkilerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Sultan Melikşah'ın ölümünden sonra hanedan üyeleri arasında yaşanan taht mücadelelerinde ümeranın tutumu incelenmiştir. Bu mücadeleleri istismar eden bazı ümeranın kendi çıkarları doğrultusunda devleti zaafa düşürdüğüne değinilmiştir. Ayrıca Sultan-Ümera ilişkilerinde Bağdat Abbasi halifelerinin oynadığı role de temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Sultan Orders Relations in the Great Seljuk State”. The relations of the Great Seljuk sultans with the leading names of the state were tried to be examined. In this context, the study consists of introduction and three parts. In the introduction part, the relations between Turkish sultans and orders are mentioned in line with the fundamentals of Turkish domination understanding. In the first part, it was seen how the hope and the sultan worked in harmony in the Great Seljuk State, which was on the path of rapid institutionalization, and how the borders of the state expanded as a natural result of this. In the second part, the relations between the vizier Nizamülmülk, who is the head of the ummah, and Sultan Melikşah are mentioned. In the third chapter, the attitude of the hope in the throne struggles between the members of the dynasty after the death of Sultan Melikşah is examined. It has been mentioned that some people who exploit these struggles put the state at risk in line with their own interests. In addition, the role played by the Baghdad Abbasid caliphs in Sultan-Orders relations was also touched upon.