Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın ve erkek bedeninin televizyon reklamlarında gösterimi
The representation of famale and male bodies in television adverstisemets in the context of gender
- Tez No: 673577
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Reklamcılığın kabul edilen en temel amacı, bir ürün veya hizmetin rakiplerinden farklılıklarını ve hedef kitleye sağladığı avantajları vurgulayarak satış ve karlılığı en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmaya çalışan günümüz reklamcılık anlayışı artık sadece bir ürün veya hizmeti hedef kitleye tanıtımını sağlamanın ötesinde kurgulanan reklam senaryoları aracılığıyla, ürünün sağladığı yaşam tarzının da satışını sağlamaktadır. Toplumdan etkilendiği kadar toplumu da etkileme gücüne sahip olan reklamlar, olmayan bir ihtiyacı karşılamak için artık bir ürünü değil o ürünle özdeşleştirilen yaşam tarzını hedef kitlenin beğenisine sunmaktadır. Kadın ve erkek bedeninin sıklıkla yer aldığı bu reklam filmlerinde, yansıtılan karakterlerin özenilen hayatı o ürün sayesinde yaşanılabilmektedir. Bu doğrultuda yön değiştiren reklamcılık anlayışı, bireylerin kadın ve erkek olarak hangi role sahip olması gerektiği ve toplumsal rolleri içerisinde ne şekilde tavırlar sergilemesi gerektiği gibi toplumsal mesajları da içerisinde barındırmaktadırlar. Bu çalışmada, televizyon reklam filmleri içerisinde kullanılan kadın ve erkek bedenlerin ne şekilde sunulduğu ve sunuş şekillerini hedef kitle konumunda olan izleyicilerin ne şekilde değerlendirdiklerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda kişisel tüketim ürünlerine yönelik olarak televizyon kanallarında yayınlanan reklam filmleri arasından seçilen reklam örnekleri, Göstegebilimsel Analiz ve Alımlama Analizi yöntemleri aracılığıyla incelenerek elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of advertising is to maximize sales and profitability by emphasizing the differences of a product or service from its competitors and the advantages it provides to the target audience. Today's advertising understanding, which tries to achieve this goal, now not only provides the promotion of a product or service to the target audience, but also provides the sale of the lifestyle provided by the product through advertising scenarios. Advertisements, which have the power to influence the society as much as they are influenced by the society, offer not a product but a lifestyle associated with that product to the target audience in order to meet a non-existent need. In these commercial films where male and female bodies are frequently featured, the enviable life of the characters reflected can be experienced thanks to that product. The understanding of advertising, which has changed direction in this direction, includes social messages such as what role individuals should have as women and men and how they should behave in their social roles. In this study, it is aimed to determine how the female and male bodies used in television commercials are presented and how the audience, who is the target audience, evaluate their presentation styles. For this purpose, the advertisements selected among the commercial films broadcast on television channels for personal consumption products were examined by using the Semiotic Analysis and Reception Analysis methods and the findings obtained were evaluated.