İstihdam oluşturmayan büyümenin sektörel analizi: Türkiye örneği
Sectoral analysis of the jobless growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 673597
  2. Yazar: MELİKE BUSE AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AZAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ekonomik büyüme hedefi dünya genelinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ayrımı gözetmeksizin bütün ülkelerin temel hedefleri arasında yer almaktadır. Ekonomik büyüme haricinde enflasyon, işsizlik ve dış denge de diğer başlıca hedefler arasındadır. Bu sebeple ekonomik büyüme ve diğer sayılan makroekonomik göstergeler ülkelerin ekonomik durumları hakkında fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır. Ekonomik büyüme değişkeni doğrudan üretim ile ilgili bir büyümedir. Üretim ise üretim faktörlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ekonomik büyüme neticesinde üretim artışı olacağından, üretim artışı da üretim faktörlerinin daha fazla kullanılması sonucunda gerçekleşeceğinden, ekonomik büyümenin üretim faktörlerinden biri olan emek faktörü talebini de artırması beklenmektedir. Dolayısıyla ekonomik büyüme neticesinde istihdamın artması, işsizliğin de azalması beklenmektedir. Ancak özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalar ekonomik büyüme ve istihdam arasındaki ilişkinin beklendiği şekilde gerçekleşmediğini göstermektedir. Bu tezde Türkiye'de istihdam ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, istihdam oluşturmayan büyümenin geçerliliği çerçevesinde araştırılmıştır. Çalışmada Türkiye ekonomisi için genel ekonomik büyüme ve istihdam verilerinin yanında, hizmet sektörü, inşaat sektörü, sanayi sektörü ve tarım sektörüne yönelik ekonomik büyüme ve istihdam verileri de ayrı ayrı analiz edilmiştir. Kullanılan değişkenler VAR analizi yardımıyla Granger Nedensellik Testine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda Türkiye ekonomisi genel olarak değerlendirildiğinde istihdam oluşturmayan büyümenin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İstihdam oluşturmayan büyümenin sektörel geçerliliğine yönelik kurulan modellerin sonucuna göre ise, ilgili sektörlerden sadece sanayi sektöründe istihdam oluşturmayan büyümenin geçersiz olduğu, diğer sektörler olan hizmet, inşaat ve tarım sektöründe ise istihdam oluşturmayan büyümenin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak, ekonomik büyüme amacıyla uygulanan politikaların istihdama katkısı sınırlı görülmektedir. Sektörler özelinde istihdam oluşturmayan büyümeye neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması neticesinde ekonomik büyüme politikaları uygulanırsa uygulanan politikaların etkisinin arttığının görülmesi muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
The economic growth target is among the main targets of all countries, regardless of developed and developing countries. Apart from economic growth, inflation, unemployment and external balance are among the other main targets. For this reason, economic growth and other macroeconomic indicators cause an idea about the economic conditions of the countries. Economic growth variable is a size directly related to production. Production takes place depending on the production factors. As a result of economic growth, there is an increase in production The increase in production will occur as a result of more use of production factors. Due to economic growth, it is expected to increase the demand for labor factor, which is one of the factors of production. Therefore, it is expected that employment will increase and unemployment will decrease as a result of economic growth. However, especially recent studies show that the relationship between economic growth and employment is not realized as expected. In this thesis, the relationship between employment and economic growth in Turkey has been investigated within the framework of the validity of jobless growth which does not create employment. In the study, besides the general economic growth and employment data for the Turkish economy, the economic growth and employment data for the service sector, the construction sector, the industrial sector and the agricultural sector were analyzed separately. Granger Causality Test was applied with the help of VAR analysis for the variables used. As a result of the study, when the Turkish economy is evaluated in general, it is concluded that the jobless growth is valid. According to the results of other models established for the sectoral validity of jobless growth, it is concluded that the jobless growth is valid only in the industrial sector. It is concluded that unemployed growth prevails in other sectors such as services, construction and agriculture. According to these results, the contribution of policies implemented for economic growth to employment seems limited.If economic growth policies are implemented as a result of the elimination of the factors that cause growth that do not create employment, it is likely to see that the effects of the implemented policies increase.