Secondary school students' learning conceptions and attitudes towards learning foreign language
Ortaokul öğrencilerinin öğrenme anlayışı ve yabancı dil öğrenmeye karşı tutumları
- Tez No: 673614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 5. 6. 7. ve 8.sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye ilişkin tutumları ve öğrenme anlayışlarını çeşitli değişkenler açısından incelenmektir. Bu çalışmaya bir devlet okulunda öğrenim gören beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflardan toplam 595 öğrenci katılmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri“İlköğretim Öğrencileri Öğrenme Anlayışı Ölçeği”ve“İlköğretim İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Öğrenme Anlayışları Ölçeğinden elde edilen puanların ortalaması (x̄=61,37); öğrencilerin İngilizce Dersine olan Tutum Ölçeğinin puan ortalaması (x̄=102,61) olarak hesaplanmıştır. Her iki ölçek puanları arasında korelasyon olduğu bulunmuştur (r = .581, n = 575, p = .000). Araştırmada yabancı dil öğrenmeye karşı olan tutumda cinsiyet (p = .005, p>.05), yaş (p = .001, p>.05), yurt dışında bulunma (p = .000, p>.05), İngilizce kitap okuma alışkanlığının olması (p = .000, p>.05), İngilizce alt yazılı film izleme alışkanlığının olması (p = .000, p>.05), İngilizce kursuna gitme (p = .044, p>.05) ve son olarak İngilizce öğrenmeye okul öncesi yaşta başlamanın (p = .001, p>.05)etkisi olduğu belirtilmiştir. Öğrencilerin öğrenme anlayışlarının ise öğrencinin notunun (p = .000, p>.05), kendisine ait bir odasının olması (p = .005, p>.05), İngilizce kitap okuması (p = .000, p>.05), İngilizce film izlemesi (p = .001, p>.05), İngilizce kursuna gitmesi (p = .006, p>.05) ve okul öncesi eğitim almasının (p = .001, p>.05) olumlu etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate Secondary School Student's Learning Conceptions and Attitudes towards Learning Foreign Language in terms of variables. 595 students from fifth, sixth seventh and eighth grades in a government school participated in the study. Relational scanning method, one of the quantitative methods, was used in the study. Research data was collected by“Secondary School Students Conceptions of Learning Scale”(CLS) and“Secondary School Students' Attitudes of Learning English Scale”(ALES). According to results mean of CLS was calculated (x̄= 61,37) and mean of ALES was calculated (x̄=102,61). There was a correlation between CLS and ALES Scales. (r = .581, n = 575, p = .000) In the study, the effect of gender,( p = .005, p>.05), being abroad ( p = .000, p>.05), habits of reading English books ( p = .000, p>.05), habits of watching subtitled movies ( p = .000, p>.05), attending English course ( p = .044, p>.05) and lastly starting learning English at pre-school ( p = .001, p>.05) on the attitudes toward foreign language learning were determined. Also, in this study the affect score (p = .000, p>.05), having a bedroom (p = .005, p>.05), habits of reading English books, (p = .000, p>.05) habits of watching English movies (p = .001, p>.05), attending an English course (p = .006, p>.05) and starting learning English at pre-school (p = .001, p>.05) on conceptions of learning were determined.