Race traitors and individual psychology in John Howard Griffin's Black Like Me, Andrea Levy's Small Island, and Igoni Barrett's Blackass
John Howard Griffin'in Black Like Me, Andrea Levy'nin Small Island, ve Igoni Barrett'in Blackass romanlarında ırka hıyanet ve bireysel psikoloji
- Tez No: 673633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAYAD ENWIYA JAJO AL-JAMANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya çapında ırkçılık genellikle bilim adamları tarafından sosyal adalet açısından tartışılır, ancak neden varlığının sona ermediğini psikolojik olarak açıklamaz. Bu tez, beyaz ırktan ve siyah ırktan edebi karakterlerin psikolojik üstünlük ve aşağılık duygularını araştırıyor. Ayrıca üç edebi eserde ırk ihanetini ve bunun“Beyaz Ayrıcalık”ile bağlantısını araştırıyor: Griffin'in Black Like Me, Levy'nin Small Island ve Barrett'ın Blackass. Bu nedenle, makalenin her bölümü iki ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, psikoterapist Alfred Adler'in sözde“Bireysel Psikoloji”kişilik teorisine başvurarak yaklaşılan psikolojik açıklamalarla ilgilenir. Sonraki bölüm, Noel Ignatiev'in taşıdığı kavrama, yani beyaz ten ayrıcalığının varlığına karşı çıkan“Irk İhaneti”ile açıklanan yarış analizlerini ele alıyor. Karakterlerin duygularının birbirinden farklı olduğu, ancak yaşam tarzlarına ve kişilik tiplerine bağlı olarak hepsinin kendilerini daha üstün veya aşağı hissettikleri, ancak tarihten etkilenen toplumlar nedeniyle siyah ten aşağılık ile ilişkilendirildiği, oysa beyaz ten üstünlük ile ilişkilendirilmiştir. Çalışma aynı zamanda her karakterin nasıl acı çektiğini ve bu duygularla nasıl başa çıktığını ve“Beyaz Ayrıcalık”ın varlığının beyaz tenli ve siyah tenli karakterlerin yaşamları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Araştırma, bazı karakterlerin kendi ırklarının yaygın inançlarına ya daha iyi ya da kişisel çıkarlar için ya da ırkçılığın kendisi ve bunun psikolojik sonuçları nedeniyle nasıl mecazi olarak ihanet ettiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Racism worldwide is usually discussed by scholars in terms of social justice, but not explaining psychologically why it does not cease to exist. This thesis explores the psychological sense of superiority and inferiority feelings of literary characters from the white race and the black race. It also investigates race treason and its connection with“White Privilege”in three literary works—Griffin's Black Like Me, Levy's Small Island, and Barrett's Blackass. Therefore, each chapter of the paper is divided into two main sections. The first section deals with the psychological explanations which are approached by resorting to the personality theory of the psychotherapist, Alfred Adler, the so-called“Individual Psychology”. The subsequent section tackles the race analyses which are explained with recourse to the concept carried by Noel Ignatiev, i.e.,“Race Treason”, which opposes the presence of the white skin privilege. It is found that the feelings of the characters do differ from one another, but they all feel either superior or inferior, depending on their lifestyles and personality types, yet due to societies which are influenced by history, black skin has been associated with inferiority, whereas white skin has been associated with superiority. The study also shows how each character suffers and deals with such feelings, and how the existence of“White Privilege”had an impact on the lives of white-skinned and black-skinned characters altogether. The research demonstrates how some of the characters figuratively betray the prevalent beliefs of their own race either for the greater good or for personal interests, or both, because of racism itself, and its psychological consequences.