Erken Cumhuriyet Dönemi fotoğraf sanatı: İdeoloji ve inşa
Art of photography in the Early Republican Period: Ideology and construction
  1. Tez No: 673632
  2. Yazar: İSMET MELTEM ÇETİNKÖK AFŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YASA YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 651
Özet
Türkiye'de fotoğrafın yaygınlaşması ve bir sanat disiplini olarak görünür hale gelmesinde, Osmanlı İmparatorluğu'ndan devralınan mirasın, Erken Cumhuriyet Dönemi devlet politikalarını destekler nitelikteki fotoğraf kullanımıyla sürmesi etkili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ideallerini ve anlatısını oluşturmakta, ulus devletin ve toplumsal belleğin inşasında sanat, başat aygıtlardan biri olmuştur. Tez kapsamında, bu inşa sürecinde, fotoğrafın rolü araştırılarak, gerçekleştirilen çalışmaların, amatör fotoğrafçılığa ve fotoğraf sanatına katkıları irdelenmiştir. Fotoğrafa dair, özellikle devlet kurumları aracılığıyla yapılan çalışmalar, göstergebilimsel ve içeriksel yöntemlerin sentezinden yararlanılarak ele alınmıştır. Fotoğrafın sosyokültürel bağlamla ilişkisi nedeniyle, Erken Cumhuriyet Dönemi'nin fotoğraf anlayışı, kültürel ve toplumsal bellek, ideoloji, iktidar ve söylem gibi kavramlarla bağlantılı olarak değerlendirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin, hemen hepsi“yeni”olan endüstri, tarım, savunma, havacılık, eğitim gibi alanlardaki yatırımları ve sosyal politikaları tanıtılmaya çalışılmış, öte yanan, fotoğrafçılar da kurguladıkları fotoğraflarla gerek bu sürece gerekse amatör fotoğrafçılığa ve fotoğraf sanatına katkı sunmuştur. Devlet kurumlarının yanı sıra, dönemin gazete ve süreli yayınları da Türkiye'de fotoğrafın bir sanat disiplini olarak görünür olması ve yaygınlaşması için çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuation of the legacy inherited from the Ottoman Empire, with the use of photography that supports the state policies of the Early Republican Period, has been effective in the spread of photography in Turkey and its becoming visible as an art discipline. Art has been one of the dominant instruments in forming the ideals and narrative of the Republic of Turkey and in the construction of the nation state and social memory. Within the scope of the thesis, the role of photography in this construction process was investigated, and the contributions of the works to amateur photography and the art of photography were examined. Studies on photography, especially through state institutions, are handled by making use of the synthesis of semiotic and contextual methods. Due to the relationship of photography with the socio-cultural context, the photographic understanding of the Early Republican Period has been evaluated in connection with concepts such as cultural and social memory, ideology, power and discourse. The investments and social policies of the Republic of Turkey in fields such as industry, agriculture, defense, aviation and education, almost all of which were“new”, were attempted to be introduced. On the other hand, photographers contributed both to this process and to amateur photography and art of photography with the photographs they took. In addition to state institutions, newspapers and periodicals of the period also attempted to make photography visible and widespread in Turkey as an art discipline.